azkomgec logo
azkomgec.hu
azkomgec logo
azkomgec.hu
Főoldal / Évtizedeken át zaklatott kiskorú lányokat a gyermekkórus karnagya, most film készült róla

Évtizedeken át zaklatott kiskorú lányokat a gyermekkórus karnagya, most film készült róla

4 megtekintés
NLC
Szabadidő gyermekkórus karlovy vary nemzetközi filmfesztivál szexuális zaklatás pedofília kritika Igaz történet a film mögött
Évtizedeken át zaklatott kiskorú lányokat a gyermekkórus karnagya, most film készült róla

Bár a Karnagy című film címszereplőjét Vit Macha-nak hívják, a film készítői egy pillanatra sem csinálnak titkot abból, hogy a történetüket Bohumil Kulínský annak idején nagy médianyilvánosságot kapott esete inspirálta. A férfi a Bambini di Praga nevű jól ismert, és világszerte rengeteget turnézó gyerekkórus vezetője volt, akit 2004-ben jelentettek fel a tanítványai szexuális zaklatásáért, majd végül 2009-ben ítéltek 5 és fél évnyi börtönre.

Egy nyílt titok

Az 59. Karlovy Vary-i Nemzetközi Filmfesztivál versenyprogramjában bemutatkozó film ugyan eredetiben a Sbormist, vagyis Karnagy címre hallgat (az angol címe Broken Voices lett), a valódi főszereplője egy 13 éves lány, Karolina. Ondrej Provaznik rendező

filmje a főszereplőn keresztül nem kisebb dologra vállalkozik, minthogy megmutassa, hogyan hálózza be egy szexuális ragadozó a hatalmával visszaélve a kiskorú tanítványait, és milyen rendszernek kellett működnie körülötte ahhoz, hogy mindez ilyen sokáig, ha nem is észrevétlen, de következmények nélküli maradjon.

Hogy biztosan észrevették mások, azt onnan is lehet tudni, hogy Kulínský elsőre egy olyan fiatal nőt, a saját egykori tanítványát vette feleségül, aki gyerekként szintén kórustag volt, és ők ketten a lány 16 éves kora óta (!) voltak együtt. A filmben a feleség csak egy telefonhívás erejéig jelenik meg, pusztán jelzésként, hogy a férfit a házassága sem tartotta vissza attól, hogy folytassa borzalmas cselekedeit.

Karnagy

Fotó: Karlovy Vary IFF

Mai szemmel a Karnagy címszereplője (Juraj Loj hátborzongató, szuggesztív játékával kelti életre a szörnyeteget) talán túlságosan is nyilvánvalóan szexuális ragadozónak tűnik a maga furcsa hajával és az abban a korszakban divatos keretű, ma már enyhén creepy szemüvegével és ruhatárával, de ezt nem a filmesek tolták túl, egyszerűen csak fontos volt nekik, hogy a karnagyuk tényleg úgy fessen, mint a valódi Bohumil Kulínský.

És arról sem szabad megfeledkeznünk, hogy a történet 1992-ben játszódik: akkoriban az ilyen jellegű esetek gyakran teljesen észrevétlenek maradhattak, és lebukás esetén is arra volt a nagyobb esély, hogy a szexuális ragadozó büntetés nélkül megússza a dolgot. Amit Kulínský művelt, gyakorlatilag nyílt titok volt a kórus tagjai között: mindenkinek rögtön szemet szúrt, amikor a férfi kinézett magának egy új lányt az énekesek közül. És mégsem tett senki semmit.

Manipuláció évtizedeken át

A filmbéli karnagy hatalma és tekintélye több tényező összességéből adódott. A gyerekkórus tagsága gyakorlatilag lehetővé tette a gyerekeknek, hogy egészen fiatalon lássák a világot, és turnézzanak messze nem csak Európa-szerte. A szocializmus, illetve az ezt követő rendszerváltás első éveiben ez hatalmas kiváltságnak számított, ami nem sokaknak adatott meg. És a karnagy volt az, aki minden esetben eldöntötte, kiket visz magával a lányok közül. Nem véletlen, hogy a film pont egy amerikai turné előtt játszódik, amikor Macha eldöntheti, ki lesz az a húsz lány, akit magával visz az Egyesült Államokba.

Karnagy

Fotó: Karlovy Vary IFF

A szakmai tekintély mellett ráadásul a karnagy arra is figyelt, hogy kizárólag nőkkel vegye körül magát. Mindig ő volt az egyetlen férfi a lányok körül, felnőtt kísérőként kizárólag idősebb tanárnők utazhattak vele, vagyis gondoskodott arról, hogy egyetlen férfi konkurenciája se legyen. Ráadásul ügyesen manipulált. Olykor rendkívül elutasító, merev és kegyetlen volt, máskor azonban hirtelen megnyílt és váratlan kedvességekkel és figyelemmel lepte meg azt, akit arra érdemesnek gondolt. És ugyan

a lányoknak mindig feltűnt, ha valamelyikük iránt kiemelt figyelmet mutatott, de ezt mindig azzal magyarázta, hogy kiemelkedő tehetséget talált köztük, akit istápolni kell.

Ráadásul a turnékon való szabad helyek véges száma miatt elérte, hogy állandó rivalizálás legyen a lányok között, akik így mind az ő figyelméért és elismeréséért küzdjenek, és egy ilyen helyzetben ne megriadjanak, hanem inkább kitüntetőnek érezzék, ha a karnagyuk egy kis extra időt fordít rájuk.

Apró jelek

A karnagy világába Karolinán, egy 13 éves lányon keresztül kaphatunk betekintést, akinek 15 éves nővére, Lucie már eleve a gyerekkórus tagja, és a húga is szeretne a nyomdokaiba lépni. Karolina először csak Macha szigorával találkozik: amikor az ő szemén át először látjuk a karnagyot, még nem szexuális ragadozónak, csak egy szimpla bunkónak tűnik, aki előszeretettel fitogtatja a hatalmát a hozzá tartozó diáklányok között. Pont emiatt is lesz meglepő, amikor kis idővel később már bókolni kezd a lánynak. A film visszatérő eleme, hogy

Karolina naivitása elhiteti vele, hogy Macha kedvessége és kitüntetett figyelme a tehetségének szól, nem pedig annak, hogy a férfi akarna tőle valamit.

Pedig intő jelek bőven akadnak. A nővére egy karnagyával közös buliról feltűnően későn és ittasan tér haza, mintha látszólag történt volna valami. A kórus lányai pedig féltékenyek rá: egyrészt számolni kezdik, hogy a karnagy hányszor néz Karolinára a próbák során, másrészt kisebb és nagyobb csínytevésekkel kínozzák, például zuhanyzás közben ellopják a ruháit, hogy meztelenül kelljen visszamennie a szobájába a folyosókon át.

Karnagy

Fotó: Karlovy Vary IFF

Hallhatjuk, hogy a kórus egyik tagja minden előjel nélkül egyszerűen nem érkezik meg a hegyekben található próbahelyre a kéthetes turnéfelkészítő táborba… és senki sem tudja, miért. Egy megjegyzésből az is kiderül, hogy egész gyakran előfordul, hogy a kórus bizonyos tagjai egyik napról a másikra, teljesen váratlanul esnek ki Macha kegyeiből és a kórusból, vagy épp maguktól lépnek ki. Egy ponton pedig még Karolina nővére, Lucie is a saját húga ellen fordul: nehezen viseli, hogy az általa imádott karnagy helyette inkább a húgára figyel.

Mindezek ellenére, ha maga a szexuális zaklatás a film záró szakaszában nem is teljesen váratlanul érkezik, ettől még rendkívül megrázó lesz, pedig a rendező figyel rá, hogy csak pont annyit mutasson belőle, amennyit feltétlenül szükséges látnunk. És egy finom képi megoldással még azt is jelzi közben, hogy mindez ráadásul a világtól nem is annyira kitakarva történt, egyszerűen csak senki sem volt, aki odafigyelt volna rá. A végső nagyjelenet egy nagykoncerttel pedig tényleg letaglózó erejű: a Karolinát alakító Katerina Falbrová arca, tekintete és váratlan lázadása sokáig kísérteni fogja a nézőt.

A Karnagyot az 59. Karlovy Vary-i Filmfesztivál programjában láttuk. A film magyar forgalmazásáról egyelőre nincs információnk.

The post Évtizedeken át zaklatott kiskorú lányokat a gyermekkórus karnagya, most film készült róla first appeared on nlc.

Kapcsolódó cikkek