A megújulók előretöréséről szóló ENSZ-jelentés szerint már ránk virradt az új energiakorszak hajnala

A megújuló energiára való globális átállás elérte azt a „pozitív fordulópontot”, amely után a nap- és szélenergia még olcsóbbá és elterjedtebbé válik – áll két kedden közzétett ENSZ-jelentésben, amelyek a klímaváltozás megfékezése terén egyébként borús előrejelzések közepette egy napsugárnyi reményt jelentenek.
A „Megragadni a lehetőség pillanatát” című elemzés azt hangsúlyozza, hogy a világ elektromos áram-előállításának 2024-es növekedése csaknem háromnegyed részben (74 százalékban) szél- és napenergia, valamint egyéb zöld források rendszerbe állítása révén történt. A jelentés azt is megállapítja, hogy tavaly világszerte 17 millió elektromos jármű talált gazdára, míg 2015-ben ez a szám csupán 500 ezer volt.
A másik jelentés a Nemzetközi Megújuló Energia Ügynökség gondozásában jelent meg, és azt állítja, hogy globális szinten a napenergia előállításának költsége 41 százalékkal, míg a szélenergia esetében 53 százalékkal alacsonyabb, mint a legolcsóbb fosszilis erőforrásból származó energiáé.
„A fosszilis tüzelőanyagok korszaka véget ér és kudarcot vall”
– mondta Antonio Guterres, az ENSZ főtitkára kedd reggel a jelentéseket bemutató beszédében. „Egy új energiakorszak hajnalán állunk. Egy olyan korszakban, amelyben olcsó, tiszta és bőséges energia táplálja a gazdasági lehetőségekben gazdag világot.” A diplomata szerint a változás irányát jól jelzi a pénz mozgása, amivel arra utalt, hogy a jelentések szerint 2024-ben a zöldenergia-beruházások elérték a 2000 milliárd dollárt, ami 880 milliárddal meghaladja a fosszilis energiaforrásokba történt befektetések értékét.
Az adatok szerint a zöld energiakapacitások térnyerése elsősorban Kínában, Indiában és Brazíliában volt megfigyelhető, míg az elektromos kapacitások fejlesztésére leginkább rászoruló Afrika csupán 2 százalékkal vette ki részét a megújuló erőforrások növekedéséből. Kínában jelenleg a gazdaság tizede kapcsolódik megújuló energiához. (AP, MTI)