A vásárlási feltételei miatt perelt be az ügyészség egy drogériákat üzemeltető áruházláncot

Webshoppal rendelkező, drogériákat működtető áruházlánc ellen indított pert a Pest Vármegyei Főügyészség, szerintük az általános szerződési feltételek több pontja is egyoldalúan hátrányos a fogyasztókra. Hogy melyik drogériáról van szó, az a közleményből nem derül ki.
Az ügyészség szerint tisztességtelen szerződési feltételnek minősült az a kikötés, hogy vállalkozás fenntartja a jogot a szerződésmódosításra, így akár a kedvezményprogramja visszavonásáról is jogosult dönteni. Azt írták, a már megszerzett kedvezmények megvonásának lehetősége kifejezetten hátrányos a fogyasztók számára, hiszen ők abban a tudatban költöttek el pénzt, hogy ezáltal olyan kedvezményekhez jutnak, amiket egy meghatározott időszakon belül további vásárlásaik során felhasználhatnak.
Tisztességtelennek minősült az ügyészség szerint az is, hogy az átvételt követően már megbontott csomagolású termékeknél nincsen mód arra, hogy a fogyasztó visszaváltsa azt. Az irányadó jogszabályi rendelkezések szerint a fogyasztókat az online vásárlások esetén – bizonyos kivételekkel – 14 napon belül indokolás nélküli elállási jog illeti meg. E rendelkezések olyan megszorítást nem tartalmaznak, hogy az elállási jog csak a termék eredeti állapotában és csomagolásában való visszaküldése mellett volna gyakorolható.
A közlemény szerint a szerződésben az is szerepelt, hogy a megrendelt terméket legkésőbb a szerződéskötést követő három napon belül kell átadni. Az ügyészség szerint nem ez önmagában kifogásolható, hanem az, hogy a vállalkozás a jótállási időt a rendelés napjától számítja. Az egyes tartós fogyasztási cikkekre vonatkozó kötelező jótállásról szóló jogszabály a jótállási határidő kezdetét a megrendelt terméknek a vásárlónak való a tényleges átadáshoz köti. Ez azért lényeges, mert a tényleges átvétel egy-két hét is lehet, ilyenkor pedig ennyivel megrövidülne a jótállási idő.
Ha az ügyészség közérdekű pert indít, és a bíróság egyetért a keresetben leírtakkal, akkor jogerős ítéletében kimondja, hogy az érintett szerződési feltételek tisztességtelenek és ezért érvénytelenek. Az ilyen ítélet automatikusan, külön jogi lépések nélkül, minden magánszemélyre vonatkozik, aki a vállalkozással ilyen feltételekkel kötött szerződést. A keresetről első fokon a Budapest Környéki Törvényszék dönt majd.