25 ország követeli a gázai háború azonnali leállítását

25 nyugati ország írta alá azt a hétfőn kiadott közös nyilatkozatot, amelyben kijelentik: a gázai háborúnak „azonnal véget kell vetni”, mivel a civilek szenvedése „új mélységeket ért el”.
„Felszólítjuk a feleket és a nemzetközi közösséget, hogy egyesüljenek egy közös erőfeszítésben, hogy véget vessenek ennek a szörnyű konfliktusnak egy azonnali, feltétel nélküli és állandó tűzszünet révén” – áll a nyilatkozatban. „A további vérontásnak nincs értelme. Újra megerősítjük teljes támogatásunkat az Egyesült Államok, Katar és Egyiptom erőfeszítései iránt ennek elérése érdekében.”
Az aláírók hozzátették, hogy „készek további lépéseket tenni az azonnali tűzszünet támogatása érdekében”. A nagyszabású nyilatkozat „veszélyesnek” minősítette a vitatott, Izrael által támogatott gázai segélyakciót, és kijelentette, hogy az megfosztja a gázaiakat az „emberi méltóságtól”.
„Elítéljük a segélyek csepegtetéses adagolását és a civilek, köztük gyermekek embertelen meggyilkolását, akik a legalapvetőbb szükségleteiket, a víz- és élelmiszer-szükségletüket igyekeznek kielégíteni” – áll a közleményben. „Elfogadhatatlan, hogy az izraeli kormány megtagadja a civil lakosságtól az alapvető humanitárius segítséget” – tették hozzá, és felszólították Izraelt, hogy „tartsa be a nemzetközi humanitárius jog szerinti kötelezettségeit”.
A nyilatkozat elítélte Izrael azon javaslatát is, hogy egy „humanitárius várost” építsenek a dél-gázai Rafah romjain. „A palesztin lakosság egy ’humanitárius városba’ történő kitelepítésére irányuló javaslatok teljes mértékben elfogadhatatlanok. A tartós kényszerű kitelepítés a nemzetközi humanitárius jog megsértése ” – áll a közleményben.
A hétfői közleményt Ausztrália, Ausztria, Belgium, Kanada, Dánia, Észtország, Finnország, Franciaország, Izland, Írország, Olaszország, Japán, Lettország, Litvánia, Luxemburg, Hollandia, Új-Zéland, Norvégia, Lengyelország, Portugália, Szlovénia, Spanyolország, Svédország, Svájc és az Egyesült Királyság külügyminiszterei, valamint az egyenlőségért, a felkészültségért és a válságkezelésért felelős uniós biztos írta alá.
Izrael elutasította a nyilatkozatot, a külügyminisztérium pedig egy közleményben azt írta, hogy az „elszakadt a valóságtól, és rossz üzenetet küld a Hamásznak”. Azt is állította, hogy „minden nyilatkozatot és minden követelést arra az egyetlen félre kell irányítani, amely felelős a túszok szabadon bocsátásáról és a tűzszünetről szóló megállapodás hiányáért: a Hamászra, amely ezt a háborút kezdte, és amely meghosszabbítja”. (Le Monde, Times of Israel)