Több mint kétszáz óvodás megbetegedését próbálták eltussolni kínai hivatalnokok

Tartományi tisztviselők és kórházi dolgozók próbáltak eltussolni Kínában egy ólommérgezési ügyet, amiben több száz gyermek volt érintett – írja a BBC.
A Kanszu tartományi hatóságok vasárnapi jelentése szerint a Tiencsuj városában működő Peixin óvodában a tisztviselők meghamisították az érintett gyermekek vérvizsgálati eredményeit. A városi hivatalnokok emellett kenőpénzt is elfogadtak az óvoda egyik befektetőjétől, miközben több óvodában teljesen elhanyagolták az élelmiszerbiztonsági ellenőrzéseket. A Peixin óvoda szakácsai a beiratkozók számának növelése érdekében emberi fogyasztásra nem alkalmas festékkel tették vonzóbbá az ételeket, a mintákban az ólomtartalom az engedélyezett határértéket több mint kétezerszeresen haladta meg. A mérgező ételek miatt kezdetben nyolc embert vettek őrizetbe, közülük hatot – köztük az óvoda igazgatóját, szakácsokat és egy befektetőt – hivatalosan is letartóztattak. Továbbá közel harminc tisztviselő ellen fegyelmi eljárás.
A hatóságok július 8-án hozták nyilvánosságra, hogy a magánkézben lévő óvodából 235 gyermeket kezelnek kórházban ólommérgezés miatt, miután datolyás gőzgombócot és kukoricás virslis péksüteményt ettek. Vasárnapig egy gyereken kívül mindenkit hazaengedtek a kórházból.
A Gansui Tartományi Járványügyi Központot arra utasították, hogy vizsgálja ki az óvoda 267 gyermekét és dolgozóját, miután többüknél mérgezésre utaló tünetek jelentkeztek. A hatóságok szerint azonban a felelős tisztviselők „nem vették komolyan a feladatot”, a vérvizsgálatokért felelős személy „súlyosan megsértette az eljárási szabályokat, ami torzította az eredményeket”. Bírálták a tartományi és városi tisztviselőket is, ugyanakkor dicsérték a központi kormány gyors reagálását, azt írták, az állami vezetés „a lehető leghamarabb” szakértői bizottságot állított fel az eljárások hiányosságainak felülvizsgálatára.
Hétfőn Kína országos irányelveket adott ki az iskolai étkeztetés szabályozására. Az új előírások szerint minden egyes élelmiszer-szállítmányt kötelező bevizsgálni, a rizst, lisztet és étolajat pedig csak központilag lehet beszerezni.
Tiencsuj hatóságai bejelentették, hogy az ólommérgezésben érintett gyermekek ingyenes ellátást kapnak kijelölt kórházakban, és a családok számára jogi segítséget is biztosítanak. A Peixin óvodát átmenetileg egy állami fenntartású intézmény veszi át.