A legudvariatlanabb dolgok, amiket a nyaralás alatt tehetsz: tartózkodj tőlük
Bár a különböző kultúrák szabályai néha bonyolultnak tűnhetnek, van néhány alapvető etikett-elv, amit bárhol alkalmazhatsz. A kedvességgel és tisztelettel például sehol nem lőhetsz mellé, mindegy, hogy a világnak melyik felére utazol, „a jó modor univerzális” – mondta el Nick Leighton etikett-szakértő a Huffpostnak.
Ezzel szemben vannak olyan tipikus udvariatlanságok, amiket a turisták gyakran elkövetnek. Ha nem akarod a helyieket megsérteni, akkor a következőkre érdemes figyelni.
Feltételezésekbe bocsátkozol
„Ne feltételezd, hogy mindenki angolul beszél majd – figyelmeztet Jodi R.R. Smith, a Mannersmith Etikett Tanácsadó Cég elnöke. – Tanulj meg néhány alapvető kifejezést a helyi nyelven, és ne kezdj el hangosabban beszélni, hátha akkor megértik!” Már az is sokat számít, ha étteremben vagy boltban el tudod mondani a „kérem” és a „köszönöm” szavakat, de ha ezeket nem akarod megtanulni, a Google fordító vagy a ChatGPT is segíthet megértetni magad a helyiekkel.
Nem készülsz fel
Kellemetlen vagy frusztráló helyzeteket is elkerülhetsz azzal, ha egy kicsit utánanézel az adott úti célnak az indulás előtt. „Egy kultúra illemszabályainak megismerése a világjárás szórakoztató része, és sokkal tartalmasabb élményben lesz részed, ha ténylegesen részt veszel benne” – tette hozzá Leighton.
Nem csavarod le a hangerőt
Mindegy, mennyire vagy fáradt vagy mennyit ittál, ne legyél harsány, ne kiabálj, akkor sem, ha mások is ezt teszik. Az egyik legnagyobb tiszteletlenség, ha a hangerőddel zavarsz másokat.
Nem tájékozódsz a borravalóról
„A borravaló mértéke és elvárása világszerte eltérő – mondja Smith. – Van, ahol elvárják, máshol sértésnek veszik.” Tudd meg előre, mi az elvárás az adott országban.
Elfelejted, hogy vendég vagy
„Gondolj úgy magadra, mint egy vendégre egy idegen otthonában – mondja Lau utazási szakértő. – Ne akarj mindent a saját módodon csinálni. Ne panaszkodj, hogy otthon ez másként van.” Te léptél egy másik országba, te kerültél másik kultúrába, így neked kell alkalmazkodni.
Nem figyelsz a gesztusokra
„Athénban tanultam meg, hogy a görögök máshogy bólogatnak, mint mi – mondta Rocky Trifari blogger. – A fej hátratiltása a nem, előrebiccentése az igen. Inkább mondd ki, hogy igen vagy nem.” A személyes tér is eltérő: az északi országokban általában nagyobb a távolság, melegebb helyeken kisebb a „buborék”. Figyeld meg, hogyan állnak sorba a helyiek, abból sok minden leszűrhető!
Nem megfelelően öltözöl
Hiába szeretnél jól kinézni a nyaralós fotókon, ha például templomba mész, ne legyen túl kihívó a ruhád. És mindig legyen nálad legalább egy szerényebb öltözet, akkor is, ha melegebb helyre mész. Sok helyen elvárt, hogy levesd a cipőd, ha belépsz valahová – például otthonokba vagy bizonyos üzletekbe, ebben az esetben tegyél eleget a kérésnek.
Tiszteletlenség szent helyeken
Szép a templom? Persze. De ne zavard meg a hívőket azzal, hogy mindenáron tökéletes Insta-fotót akarsz lőni. Csend, tisztelet, visszafogottság –ez lebegjen a szemed előtt.
Piszkosan alkudozol
Sok helyen természetes az alkudozás – de nem mindenhol, és nem bárhogyan! Ha olyan helyen próbálkozol vele, ahol ez nem szokás, udvariatlanság. De ha mégis elfogadott, ne sértsd meg az árust pofátlanul alacsony ajánlattal – ki is tehet az üzletéből.
Idő és pontosság
Van, ahol az idő szent – itt legyél pontos, vagy akár korábban érkezz. Más kultúrákban viszont lazábban kezelik az időt – a megbeszélt időpont inkább irányadó, mint szigorúan vett szabály.
Rosszul üdvözölsz másokat
A köszönés kultúrafüggő. A hollandoknál például illetlenség messziről odakiabálni. Van, ahol kézfogás, máshol meghajlás, puszi vagy akár kézfogás jár. Ha tudod, mire számíts, nemcsak udvariasabb leszel, de a kellemetlen helyzeteket is elkerülöd.
The post A legudvariatlanabb dolgok, amiket a nyaralás alatt tehetsz: tartózkodj tőlük first appeared on nlc.