Pert kap a nyakába az állam az eltitkolt hadiipari privatizáció miatt
Bírósághoz fordul a Transparency International Magyarország jogvédő szervezet a hazai hadiipar legfontosabb cégeit érintő privatizáció miatt.
Mi történt? A Transparency International Magyarország (TI) bírósághoz fordul a magyar hadiiparban zajló privatizáció miatt, miután az állami N7 Holding Zrt. megtagadta egy előzetes megállapodás kiadását, amelyet a 4iG űripari leányvállalatával kötöttek, írja a 24.hu. A TI az ügyben közérdekű adatigényléssel fordult az N7 Holdinghoz és a Nemzetgazdasági Minisztériumhoz (NGM), de mindkét szerv üzleti titokra és a döntés előkészítésére hivatkozva utasította el a kérést.
Előzmények: Nagy Márton tárcája nemrég jelentette be, hogy új védelmi ipari holding jön létre, kilenc korábban állami kézben lévő hadiipari cég bevonásával. Ezek közül kiemelkedik a Lynx KF-41 harcjárműveket gyártó Rheinmetall Hungary Zrt. A tranzakció becsült értéke 74,5–82,8 milliárd forint, a 4iG pedig többségi tulajdont szerez a holdingban, miközben az állam kisebbségi részesedést tart meg.
A TI szerint a privatizáció során nem történt versenyeztetés vagy közbeszerzés, holott a törvény szerint 25 millió forintot meghaladó értékű nemzeti vagyont csak így lehetne értékesíteni.
Ligeti Miklós, a TI jogi vezetője úgy véli, ez hasonló ahhoz, ahogy korábban a 4iG állami segítséggel megszerezte az Antenna Hungáriát és a Vodafone-t.
Mit mond a kormány? A kormány és az N7 érvelése szerint az állami cégek, bár az N7 Holdinghoz tartoznak, már nem minősülnek nemzeti vagyonnak, így nem vonatkozik rájuk a szigorú értékesítési szabályozás. A TI ezzel szemben azt állítja, hogy a törvény egyértelmű: minden állami tulajdonú társasági részesedés a nemzeti vagyon körébe tartozik, függetlenül attól, hogy közvetlen vagy közvetett az állami tulajdonlás.
A privatizáció két lépésben zajlik: először az N7 Holding megalapítja az N7 Defence Zrt.-t, majd ebbe apportálja az érintett cégeket. Ezt követően a 4iG Űr és Védelmi Technológiák Zrt. megszerzi a többségi tulajdont. A létrejövő új holding olyan cégeket egyesít, mint az Aeroplex repülőgép-javító, az Airbus Helicopters Hungary, a Rheinmetall hadiüzemei, az Arzenál Fegyvergyár, vagy a Colt CZ Hungary, miközben az infrastruktúra állami kézben marad.