Az Akadémiai Dolgozók Fóruma: A HUN-REN vezérigazgatója olyanokkal együtt ült be Orbán digitális körébe, akik korábban támadták a kutatóhálózatot

Az Akadémia Dolgozók Fóruma egy Facebook-posztban hívja fel a figyelmet arra, hogy a HUN-REN (vagyis az MTA-ról leválasztott Magyar Kutatási Hálózat) vezérigazgatója, Jakab Roland nem csak beült egy nyíltan politikai szervezetbe, Orbán Viktor Digitális Polgári Körébe, de olyan emberek veszik ott körül, mint a kutatóhálózatot nyíltan támadó Schmidt Mária és Lánczi András.
Ahogy arról mi is beszámoltunk, Orbán Viktor Tusványoson bejelentette, hogy elindult a digitális polgári köre, amelynek honlapján a tagok között van:
- Miklósa Erika operaénekes, aki számos fideszes rendezvényen szerepelt már, és kuratórium tagja a MOL és az állam közös alapítványának, az Új Európának
- Nagy Elek üzletember, a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara elnöke,
- Partos Bence, akit szimplán pszichológusként mutatnak be. Partos neve viszont felbukkant azon a feljegyzésen, amit Magyar Péter tett közzé. Ez állítólag egy Rogán-féle megbeszélésen készült, bár ezt a kormány tagadta. A papíron az szerepel, hogy Bartos Bence a digitális közösség építése, szervezése a feladata. A Telex megírta, valójában Partos Bencéről van szó).
- Baji Balázs gátfutó,
- Nagy János államtitkár,
- Lánczi András filozófus, a Corvinus volt rektora, a Századvég Alapítvány volt elnöke,
- Dopeman, aki a Majka-mizéria után járt Orbánnál,
- Jakab Roland, a HUN-REN - vagyis az MTA-ról leválasztott Magyar Kutatási Hálózat - vezérigazgatója,
- Máthé Zsuzsanna újságíró (Ókovács Szilveszter felesége),
- Bán Mór író, (ő írta a Hunyadi-sorozatot)
- Schmidt Mária történész, Orbán egyik főtanácsadója,
- Rákay Philip,
- Balatoni Katalin neveléstudományi kutató, akit nemrég miniszterelnöki biztosnak neveztek ki.
- Kavecsánszki Ádám, a Fidesz által létrehozott Polgári Magyarországért Alapítvány elnöke, főigazgatója, aki helyet kapott a Fidesz EP-listáján is.
Júniusban döntöttek arról, hogy a magyar tudományos élet legfontosabb intézményhálózatáról leválasztják a humán tudományágakat képviselő négy nagy kutató intézetet. Bár korábban többször is azt ígérték, hogy a kutatóhálózat egyben marad azután is, hogy széleskörű tiltakozások dacára azt 2019-ben leválasztották a Magyar Tudományos Akadémiáról, a kutatók akaratát semmibe véve azt mégis szétszedik, és a négy intézetet a szintén rossz anyagi helyzetben lévő ELTE-nek adják át. Az előtte levő hetekben kormányközeli hecckampány indult az MTA, illetve a bölcsészet- és társadalomtudományok ellen, ennek volt részese Schmidt Mária és Lánczi András is.