Több mint 130 ezer ember menekült el a kambodzsai határvidékről Thaiföldön

Thaiföld pénteken bejelentette, hogy több mint 130 ezer embert evakuált a kambodzsai határ mentén. Közben a thaiföldi halálos áldozatok száma 15-re emelkedett, közülük 14-en civilek – az egyik áldozat egy nyolcéves kisfiú. „A jelenlegi agresszió súlyosbodik, és akár háborús szintre is emelkedhet” – mondta újságíróknak Bangkokban Phumtham Wechayachai, Thaiföld ügyvezető miniszterelnöke. „Jelenleg még csak fegyveres összetűzés szintjén vagyunk, nehézfegyveres harcok zajlanak. Amit eddig tettünk, az hazánk földjének és szuverenitásának védelmét szolgálta.”
Egy thaiföldi katonai tisztviselő szerint az összecsapások 12 helyszínen zajlanak a vitatott határ mentén. „A kambodzsai erők folyamatos bombázást hajtottak végre nehézfegyverekkel, tüzérségi eszközökkel és BM-21 rakétarendszerekkel” – áll a hadsereg közleményében.
Kambodzsa és Thaiföld a két ország között húzódó 817 kilométeres határ kapcsán száz éve konfliktusban áll. A térség egyes szakaszaira mindkét ország igényt tart, elsősorban a gyarmati idők térképeinek eltérő értelmezése miatt. A legutóbbi határfeszültségek májusban kezdődtek, amikor a csapatok rövid tűzharcot vívtak egy vitatott területen, amely során meghalt egy kambodzsai katona. Ezt követően mindkét fél megtorló intézkedéseket hozott.
A mostani konfliktus közvetlen előzménye, hogy Thaiföld szerdán késő este visszahívta kambodzsai nagykövetét, és közölte, hogy kiutasítja Kambodzsa bangkoki követét, miután egy héten belül egy második thaiföldi katona is súlyos sérülést szenvedett egy akna miatt, amelyet Bangkok szerint nemrég helyeztek el a vitatott területen. A thaiföldi hadsereg tájékoztatása szerint katonáik olyan ösvényen járőröztek, amelyet a két ország korábbi megállapodásai értelmében biztonságosnak minősítettek. A robbanóeszköz orosz gyártmányú volt, és nem olyan típus, amelyet a thai hadsereg használ, tették hozzá.
Kambodzsa visszautasította a vádakat, amelyeket „megalapozatlan állításoknak” nevezett. A kambodzsai védelmi minisztérium szóvivője szerint a robbanás kambodzsai területen történt, és valójában Thaiföld sértette meg a közös járőrútvonalak használatáról szóló, 2000-ben kötött megállapodást. A kambodzsai fél arra is emlékeztet, hogy az ország számos pontján továbbra is nagy számban találhatók fel nem robbant taposóaknák és egyéb hadianyagok a polgárháborús időszak örökségeként.
(Guardian)