azkomgec logo
azkomgec.hu
azkomgec logo
azkomgec.hu
Főoldal / Küzdelem a demokráciáért: Pressman szerint a Budapest Pride-ról kellene példát venniük az amerikaiaknak

Küzdelem a demokráciáért: Pressman szerint a Budapest Pride-ról kellene példát venniük az amerikaiaknak

6 megtekintés
444
pride amerikai nagykövet Donald Trump David Pressman amerikai egyesült államok demokrácia orbán viktor new york times usa POLITIKA
Küzdelem a demokráciáért: Pressman szerint a Budapest Pride-ról kellene példát venniük az amerikaiaknak

David Pressman volt amerikai nagykövet a New York Timesba írt véleménycikket az Orbán és Trump kormányzása közötti hasonlóságokról, és hogy a fékek és ellensúlyok leépítéséhez miként asszisztált a társadalom.

Pressmant nem csak Trump politikája emlékezteti arra, ahogyan Orbán felszámolta a demokráciát Magyarországon, hanem az is ahogyan arra az emberek és a hatalmi elitek (nem) reagálnak. Felidézi, hogy miután pár bíróval találkozott, hónapokig róluk szolt a kormány lejárató propagandája, miközben a többi bíró csendben maradt, de ugyanígy nem szólaltak fel a vállalkozók mikor Mészáros Lőrinc letarolta a közbeszerzéseket, vagy a multik, amikor egy-egy lánc a kormány célkeresztjébe került. Voltak ugyan tüntetések a kormány intézkedései ellen, de a hatalommal rendelkezők csendben maradtak.

A társadalmi ellenállás hiányát Pressmannak azzal magyarázták, hogy ez az „engedelmesség” a kommunista múltból ered, és a magyar demokrácia túl fiatal ahhoz, hogy ellen tudjon állni egy autokrata hajlamú erős embernek. De most ugyanazt tapasztalja az Egyesült Államokban, pedig az amerikai egy régebbi demokrácia. A gazdagok, a hatalommal rendelkezők ugyanúgy csöndben vannak, vagy igyekeznek kiszolgálni a hatalmat abban bízva, hogy így kimaradnak a konfliktusokból és meg tudják őrizni függetlenségüket. A nagy cégek már nem mennek ki a Pride-ra, a korábban a kritikus gondolkodásért, a kormányzati elszámoltathatóságért küzdő szervezetek elhallgattak, írja a volt amerikai nagykövet. Vannak olyan, korábban jogvédelemmel foglalkozó szervezetek és ügyvédek, akik egyenesen kiszolgálói lettek a második Trump adminisztrációnak. Ők, hasonlóan sok magyar polgármesterhez, vállalkozóhoz vagy a bírókhoz azt hiszik, túl tudnak járni az erős vezető eszén. De ez téves taktika Pressman szerint, mert végül ők is a rendszer áldozataivá válnak.

A tanulság Magyarország példájából az, hogy akkor is ki kell állni a demokráciáért, ha annak tétje van, írja Pressman. A Trump adminisztráció ellen indított perek már nem elégségesek, az elitek sokkal határozottabb fellépésére lenne szükség. Példaként a június végi Budapest Pride-ot hozza fel a korábbi nagykövet, ahová a kormányzati tiltás ellenére több százezren mentek ki – miközben a hatalommal rendelkező magyarok, a nagyvállalatok távol maradtak.