A gyerekvédelemnek felülről nyitott költségvetést és a kegyelmi ügy dossziéjának nyilvánosságra hozását ígérte Magyar

„Azonnal nyilvánosságra hozzuk a bicskei pedofilügyben politikai nyomásra megadott kegyelem teljes dossziéját. Minden ki fog derülni” – ígérte meg a kormányváltás esetére ismét Magyar Péter, a Tisza elnöke a párt első gyermekvédelmi konferenciáján.
Magyar Péter és a Tisza indulásában a kegyelmi botrány volt a kulcsmomentum, nem véletlen, hogy a konferenciát az ügyet kirobbantó Vidéki Prókátor posztjának felolvasásával kezdték, majd Novák Katalin akkori köztársasági elnök lemondóbeszédéből is idéztek.
A konferencia első felszólalójaként Magyar arról beszélt, ahhoz, hogy egy gyereknek valódi gyerekkora legyen, sok mindennek kell működnie: a társadalomnak, a gazdaságnak, a szociális intézményeknek, a közszolgáltatásoknak, és a társadalom legkisebb egységének, a családnak is.
Magyar szerint a felnőtt társadalom erejét az mutatja meg, hogyan bánik a legkiszolgáltatottabbakkal, milyen esélyt ad a gyengéknek és a nehezebb sorsúaknak. Ranschburg Jenő pszichológust idézve arról beszélt, a fejlődés olyan, mint egy hőre lágyuló műanyag, ami az elején puha, lágy, később viszont törik.
„Nem tudni, mikor jön el az, amikor már nem hajlunk, hanem törünk, de elképzelhető, hogy azok, akiknek nehezebb sorsból kell kitörniük, előbb törnek, előbb vesztik el a formálhatóságukat. A ma működő rendszer honfitársaink százezreit kényszeríti bele a hiábavaló megkeményedés lelki és fizikai állapotába.”
Magyar szerint nem biztos, hogy a változáshoz több milliárd forint kell, fontos az is, hogy a felnőttek jó példát mutassanak.
„Ott is kezdődhet a gyerekvédelem, hogy megmutassuk, hogyan kell konfliktusokat megbeszélés útján rendezni, tisztességesnek lenni, hogyan kell tanulni a saját hibáinkból, hogyan kell összefogni, felemelni másokat, hogyan kell szeretetet adni és elfogadni. Ezek a legolcsóbb, de egyben legnehezebb feladatok.”
Magyar szerint tűrhetetlen, hogy a gyerekek háborús plakátokkal borított utcákon járjanak iskolába és óvodába, hogy folyamatosan csökken a gyermek háziorvosok száma, a települések felén nincs is ilyen ellátás, és az is, hogy a 97-es gyermekvédelmi törvény betartásához soha nem álltak rendelkezésre az anyagi, tárgyi és személyi erőforrások.
„A gyermekvédelemben 28 éve a tűzoltásra rendezkedtek be, a problémák megelőzésére és a szakemberek megbecsülésére viszont nem.”
Nincs megfelelő iskolapszichológusi hálózat, mikor 2,5-szeresére emelkedett az önsértések száma, és nincs elég állami férőhely a bajba jutott gyerekek számára – sorolta a közismert problémákat Magyar. „Az is felháborító, hogy a legfőbb közjogi méltóság gyermekmegrontó megsegítésére kapható.”
A kormány úgy tesz, mintha minden rendben lenne, közben komoly bajok vannak a gyermekvédelemben. Attól, hogy valami papíron működik, nem elég, lehet, hogy a valóságban nem tettek semmit.
Magyar szerint dicséretes, hogy az Orbán-rendszer papíron mindent elkövet azért, hogy több gyerek szülessen, de ennek egyrészt nem látszik az eredménye, másrészt 10 ezrével mond le a már megszületett gyerekekről. Szerinte többet kellene tenni, hogy ne rombolja le a gyerek jövőjét, ha szerhasználó, alkoholista szülő mellett vagy mélyszegénységben él, esetleg fizikailag bántalmazzák.
Magyar szerint nem lehet csak a tüneteket kezelni, a felnőtt társadalom problémájával is kezdeni kell valamit. Szerinte fontos lépés lenne, ha megszűnne a gyűlöletkeltés és uszítás a közbeszédben, ha jobb állapotba kerülne a gazdaság, megbecsülnék a védőnőket, családorvosokat és a gyermekvédelemben dolgozó szakembereket, csökkenne a gyerekek kitettsége, kevesebb lenne a családon belüli erőszak, kevesebb alkoholizmussal és szerhasználattal találkoznának a gyerekek és így a gyermekvédelem is.
Azt ígérte, ha a Tisza kerül kormányra, 2030-ra nem lesz olyan gyermekvédelmi intézmény, amin nem végzik el a legszükségesebb felújításokat. Ezen kívül azonnal 25 százalékkal megemelnék a gyermekvédelemben dolgozók fizetését és 20 százalékkal emelnék a működésre fordítható költségvetési forrásokat.
„A legnehezebb sorsú gyerekeken nem lehet spórolni, a gyermekvédelemnek felülről nyitott költségvetése lesz.”
Az nem megoldás, ha a bántalmazó és elhanyagoló környezetből kiemelt fiatal bekerülve a gyermekvédelembe ugyanolyan környezetbe kerül. Bírálta a gyermekvédelemben dolgozók átvilágítási rendszerét is, amin a „Szőlő utcai rém” is átment.
Azt ígérte, a Tisza társadalompolitikája emberközpontú lesz, a gyerekek és a társadalom jóléte lesz a középpontban, a lehetőségeket maximalizálnák.
„A deviáns társadalmi tünetek mögötti okokat kell keresni, megérteni és megoldani, ez a munkánk.”
Magyar szerint a vér szerinti családokat kell alkalmassá tenni arra, hogy fel tudják nevelni a gyerekeket. Arról beszélt, leggyakrabban az iskolai hiányzások miatt emelik ki a gyerekeket a családból, amit iskolapszichológusok, szociális munkások segítségével lehetne kezelni. Ehhez viszont stabil állami háttér kell.
Bódis Kriszta, a Tisza Párt társadalompolitikai szaktanácsadója, a Van Helyed Alapítvány vezetője arról beszélt, az elmúlt időszakban nem született olyan jogszabály-módosítás, ami jó lett volna, ráadásul most lépett életbe egy olyan szabály is, ami alapján könnyebben ki lehet emelni a családokból a gyerekeket.
Ő is hosszan sorolta a problémákat, és kifogásolta, hogy a problémás helyzetben lévő anyáknak nem segítenek, vagy hogy a kollégiumokból nyárra a szerhasználó, bántalmazó szüleihez kell visszatérniük a gyerekeknek.
A gyermekvédelemben az otthonok a jéghegy csúcsát jelentik, bár „egyre nő a csúcs”, mert egyre több kiskorú van a rendszerben, mára a becslések szerint átlépte a 24 ezret.
Bódis szerint jelenleg a gyermekvédelmi rendszer képtelen betölteni alapfunkcióját, a gyermekek védelmét. Úgy látja, a rendszer maga a fő veszélyforrás, szerinte valódi, intézményesített rendszerabúzusról beszélhetünk.
Bódis szerint korszerű gyermekjogi törvényre van szükség, a teljes jogszabályi hátteret felül kell vizsgálni.
A többi között meg kell teremteni az egységes szakmai ágazati irányítást, át kell szervezni az intézményrendszert, a képzéseket, nagyobb állami szerepvállalásra van szükség. Bódis szerint teljes társadalompolitikai reformra van szükség, meg kell szakítani az elszegényedés folyamatát.