azkomgec logo
azkomgec.hu
azkomgec logo
azkomgec.hu
Főoldal / Az izraeli hadsereg belső vizsgálata szerint tévedésből lőtték szét a gázai katolikus templomot

Az izraeli hadsereg belső vizsgálata szerint tévedésből lőtték szét a gázai katolikus templomot

1 megtekintés
Nagyvilág belső vizsgálat gázai övezet idf izrael
Az izraeli hadsereg belső vizsgálata szerint tévedésből lőtték szét a gázai katolikus templomot

Arra jutott az Izraeli Védelmi Erők (IDF) belső vizsgálata, hogy véletlenül találták el a Szent Család Katolikus Templomot a múlt héten a Gázai övezetben. Az egyetlen itteni katolikus templomot múlt hét csütörtökön hajnalban találta el az izraeli hadsereg tankja. A lövéssel három a templomban menedéket kereső embert megöltek, és többen megsebesültek, például a parókia plébánosa is. A lövést leadó izraeli hadsereg az ügyben belső vizsgálatot ígért, ennek az eredménye érkezett meg most. A vizsgálat arra a következtetésre jutott, hogy

a templomot véletlenül találta el a lőszer, amely akaratlanul eltért a célponttól.

Közölték azt is, hogy „tovább pontosították a vallási épületek, menedékhelyek és más érzékeny helyszínek közelében történő tüzelésre vonatkozó irányelveket”.

Az izraeli hadsereg szerdai állítása már csak azért sem hozott meglepetést, mert Benjámin Netanjahu miniszterelnök már a vizsgálat lefolytatása előtt kijelentette, hogy „egy eltévedt lövedék találta el a gázai Szent Család templomot”. Az izraeli kormányfő egy nappal a támadás után felhívta XIV. Leó pápát. A telefonbeszélgetés során a pápa ismételten szorgalmazta a tűzszünetet és a gázai háború lezárását, valamint aggodalmát fejezte ki a palesztin területen uralkodó drámai humanitárius helyzet miatt. A katolikus egyházfő hangsúlyozta, hogy a kegyhelyek, a hívek és minden a palesztin területen és Izraelben élő ember sürgős védelemre szorul.

A két legmagasabb rangú közel-keleti keresztény egyházi vezető, Pierbattista Pizzaballa jeruzsálemi latin pátriárka és III. Teofil jeruzsálemi görög ortodox pátriárka egy egyházi küldöttség élén már múlt pénteken a Gázai övezetbe utazott. A jeruzsálemi egyházi vezetők a helyi, palesztin keresztény közösség tagjaival találkoztak. A latin pátriárka akkor közölte: a templom elleni támadás az egyházi létesítmények szakrális jellegének súlyos megsértését jelenti. Közlése szerint

a templom hatszáz embernek nyújt menedéket, többségében olyan keresztény és nem keresztény családoknak és gyerekeknek, amelyek menekülni kényszerültek az otthonaikból az izraeli hadsereg támadásai elől.

A latin pátriárka hozzátette: az egyházi létesítmények a háború idején arra hivatottak, hogy menedéket biztosítsanak a menekülők számára.

Ma a jeruzsálemi egyházi vezetők újra megszólaltak. Mint mondták, „megtört szívvel” tértek vissza Gázából, ahol éhező emberekkel és gyermekekkel találkoztak, akik „meg sem rezzennek” a bombázások hangjától.

„Láttunk férfiakat, akik órákon át álltak a napon, remélve, hogy kapnak egy tányér egyszerű ételt” – mondta Pierbattista Pizzaballa pátriárka a újságíróknak. Az egyházi vezető szerint

Ez olyan megaláztatás, amit nehéz elviselni, ha a saját szemünkkel látjuk. Erkölcsileg elfogadhatatlan és igazolhatatlan.

II. Teofil kijelentette, hogy egyháza „szolidaritást vállal” „Gáza egész népével”.

A BBC szerint Donald Trump amerikai elnök állítólag dühösen hívta fel telefonon Benjamin Netanjahut a halálos csapás miatt, amely csak pár nappal azután történt, hogy szélsőséges izraeli telepesek támadást hajtottak végre egy ősi templom romjai mellett a megszállt Ciszjordániában található keresztény faluban, Tajbehben.

Szijjártó Péter hétvégén tízmillió forintot ajánlott fel a palesztin keresztényeknek anélkül, hogy a gázai templom elleni halálos izraeli csapást megemlítette volna. A külgazdasági és külügyminiszter ezt azután tette meg, hogy egyeztetett Gideon Szaár izraeli külügyminiszterrel. Szijjártó a gázai templom szétlövése helyett inkább a szíriai helyzettel kapcsolatban bocsátkozott okfejtésbe, ahol előzőleg az izraeli hadsereg beavatkozott a drúz milíciák és beduin törzsek közötti összecsapásokba, miután a szíriai kormány katonákat küldött a helyszínre az öldöklés megfékezése érdekében. Szijjártó az üggyel kapcsolatban úgy fogalmazott: „Szíriából szomorú hírek érkeztek”, és szerinte „újabb brutális támadások érték a kisebbségeket, köztük a keresztényeket”. Arra, hogy keresztények is érintettek lettek volna a dél-szíriai szunnita muszlim beduin törzsek és a drúz milíciák között összecsapásokban, nincs bizonyíték.

Az izraeli hadsereg a helyszíni beavatkozás mellett damaszkuszi kormányzati épületeket is megtámadott. Marco Rubio amerikai külügyminiszter később azzal védte be szövetségesét a nyilvánosság előtt, hogy a szíriai izraeli csapásokat félreértésnek minősítette. Szíria a nemzetközi jog megsértésének tartja, és elítélte Izrael beavatkozását.