Megörökítették a rendszerünkben száguldó csillagközi vándort

Új kép készült a 3I/ATLAS jelű objektumról – írja a Space.com. Az égitest arról híres, hogy egy idegen rendszerből érkezett, ezzel mindössze a harmadik csillagközi látogató, amelyet a Naprendszerben detektáltak.
A 3I/ATLAS-t július 1-jén észlelte az ATLAS (Asteroid Terrestrial-impact Last Alert System), utóbb megerősítették csillagközi származását.
Martin Still, az Amerikai Tudományos Alap munkatársa és a Gemini Obszervatórium programigazgatója szerint a csillagvizsgáló érzékenysége és rugalmas ütemezése tette lehetővé az objektum korai jellemzését. A szakértők izgatottan várják az újabb adatokat.
A 3I/ATLAS-hoz hasonló csillagközi vándorok távoli rendszerekből lökődnek ki a csillagközi térbe. Vizsgálatuk kivételes lehetőséget teremt az idegen rendszerek kémiájának megismerésében.
Ezen égitest mellett eddig csupán két idegen objektumot találtak rendszerünkben: 2017-ben a vitatott besorolású 1I’Oumuamuát, majd 2019-ben az üstökösként kategorizált 2I/Borisovot. A feltételezések szerint rendszeresen jelennek meg csillagközi látogatók a Naprendszerben, egyelőre azonban nem elég kifinomultak a műszereink a gyakori detektáláshoz.
A 3I/ATLAS becsült 20 kilométeres átmérőjével sokkal nagyobb elődeinél. A nagy méret jobb megfigyeléseket tesz lehetővé.
Az objektum minden bizonnyal üstökös, és a Gemini North friss adatai alapján kompakt kómával bír – ez az a gáz- és porfelhő, amely a jeges magot veszi körül. Korábbi vizsgálatok alapján az égitest a legősibb üstökös lehet, amelyet valaha felfedeztek, és a Tejútrendszer külső, vastag korongjából származhat.
A 3I/ATLAS október 30-án lesz a legközelebb a Naphoz, ekkor 210 millió kilométerre jár majd csillagunktól. Ezt követően elindul kifelé a rendszerünkből, pályája miatt kizárható, hogy valaha is visszatérjen.
A csillagközi látogatókról, illetve felfedezésük jelentőségéről ebben a cikkben írtunk bővebben.