Először figyelték meg egy bolygórendszer születését

Egy friss tanulmány alapján a chilei ALMA teleszkóp és a James Webb-űrtávcső révén első alkalommal sikerült megfigyelni egy idegen bolygórendszer születését – írja az ABC. Az adatokból pontosan kirajzolódik az a pillanat, amikor az égitestek elkezdenek kialakulni a csillag körül.
Melissa McClure, a Leideni Egyetem munkatársa csapatával azt dokumentálta, ahogy a forró anyag megszilárdul, ásványokat hozva létre, ami a bolygóformálódás első jele. Ezek az égitestek – illetve az üstökösök, aszteroidák és más objektumok – a fiatal csillagokat körülvevő gázkorongból születnek meg apránként, a szilárd anyagok kondenzálódásával, majd összekapcsolódásával.
A Naprendszer pontos létrejöttének folyamata egyelőre tisztázatlan, a hasonló vizsgálatok azonban segítenek megérteni a jelenséget. A kutatók most a HOPS-315 jelű protocsillagot tanulmányozták, az égitest nagyjából 1300 fényévre fekszik.
Az objektum különlegessége, hogy közvetlenül látható a belső gázkorongja. A szakértők különböző hullámhosszokon gyűjtöttek adatokat,
A kémiai jelek látszólag a csillag körüli korong egy kis régiójából érkeznek, amely megegyezik a Nap körüli aszteroidöv pályájával.
A felfedezés mérföldkőnek tekinthető, hiszen ilyen korai stádiumú bolygórendszert még nem találtak. Ugyan újszülött bolygókat tartalmazó korongokat eddig is észleltek, az első szilárd alkotóelemeket mostanáig nem detektálták.