Több százezer forintnak megfelelő összeget fizettek egy darab óvszerért

Az amszterdami Rijksmuseumban egy egészen egyedülálló, az 1830-as évekből származó ún. luxusszuvenírt állítottak ki: egy pazarul kidekorált óvszert, amely valószínűleg egy juh vakbeléből készült, és amelyen egy részben levetkőzött apáca látható, aki három darab látványosan felizgatott pap társaságában kéjeleg. A kép alatt a francia Voilà mon choix („Íme, ez az én választásom”) felirat olvasható.
Ez az óvszer, amely feltehetően egy párizsi luxusbordélyból származik, az első fogamzásgátló eszköz lett, amely bekerült a múzeum gyűjteményébe. Jelenleg a múzeum új, Biztonságos szex? című kiállításának központi darabja, amely a szexmunkával és a szexuális egészséggel kapcsolatos témákra összpontosít.
19. századi francia óvszer a Rijksmuseumban (fotó: Rijksmuseum)
Joyce Zelen, a Rijksmuseum kurátora szerint a kondomon látható erotikus illusztráció utalás Párisz ítéletére, egy klasszikus mítoszra, amelyben a trójai hercegnek, Párisznak kell kiválasztania a három görög istennő közül a legszebbet. Párisznak Héra, Aphrodité és Athéné közül kell választania, végül egy aranyalmát ad Aphroditének, mivel ő tette a legvonzóbb ajánlatot Párisz számára: a világ legszebb halandó nőjét adta neki.
Ez a nő történetesen Spártai Heléna volt, akit aztán Trójába vittek, hogy feleségül vegye Párisz, annak ellenére, hogy korábban már hozzáment a mükénéi Menelaosz királyhoz. A feldühödött Menelaosz ezután seregei élén 10 éven át ostromolta Trója városát – a történet további részletei az Iliászban és az Odüsszeiában olvashatóak.
A kondomra nyomtatott grafika természetesen ennek a mítosznak a paródiája, egyúttal pedig meglehetősen érzékletes képet nyújt a 19. századi Franciaország erkölcseiről és szexuális szokásairól.

Óvszer és használati utasítás 1813-ból (fotó: Wikimedia Commons)
Zelen szerint az 1830-as években az óvszer használata még mindig rosszallást váltott ki, különösen az egyház részéről. Leginkább bordélyházakban vagy borbélyüzletekben árulták őket, valamint luxusüzletek is kínáltak egyedi méretre szabott óvszereket.
A vulkanizált gumit 1839-ben találták fel, ezt követően az óvszerek használata biztonságosabbá vált és egyre jobban elterjedt. Korábban a fogamzásgátló eszközöket gyakran olyan anyagokból készítették, mint a len, állati hártya vagy akár teknősbékapáncél. Ezek az anyagok pedig nyilván csaknem teljesen hatástalannak bizonyultak a nemi úton terjedő betegségek vagy a terhesség megelőzésében.
A múzeum luxusszuvenírként említi az óvszert, megjegyezve, hogy „UV-fényben megvizsgálták, és gyanítják, hogy valójában soha nem használták”. A tárgy elsősorban szimbolikus és hatékony reklámeszköz volt – hossza valamivel több mint 20 centiméter, ami valószínűleg hízelgett annak a férfinak, aki eredetileg megvásárolta.

Állati bélből készült óvszer a 19. század elejéről (fotó: SSPL/Getty Images)
Joyce Zelen úgy véli, az sem világos, hogy „a metszeten látható apáca a kopasz férfira, a vékony férfira vagy a kissé túlsúlyos férfira mutat-e: így bármilyen típusú férfi megszólítva érezhette magát”
A múzeum úgy 400 ezer forintnyi összegért vásárolta meg az óvszert egy haarlemi aukción. Az intézmény sajtóközleménye szerint az tárgy „a szexuális egészség világosabb és sötétebb oldalát is képviseli egy olyan korszakban, amikor a szexuális örömök keresése a nem kívánt terhesség és a nemi úton terjedő betegségek – különösen a szifilisz – kockázatával járt”
Az illusztrált luxusóvszer mostantól a Rijksmuseum, Hollandia nemzeti múzeumának több mint 750 000 nyomatból álló gyűjteményének része, a Biztonságos szex? című kiállítás pedig jelenleg is látogatható, egészen 2025 novemberének végéig.
The post Több százezer forintnak megfelelő összeget fizettek egy darab óvszerért first appeared on nlc.