azkomgec logo
azkomgec.hu
azkomgec logo
azkomgec.hu
Főoldal / Mikor és mennyi ideig lehet vízbe vinni a babát? Stresszmentes strandolás

Mikor és mennyi ideig lehet vízbe vinni a babát? Stresszmentes strandolás

2 megtekintés
NLC
Család strand baba nyár naptej napszúrás fényvédelem
Mikor és mennyi ideig lehet vízbe vinni a babát? Stresszmentes strandolás

A babás strandolás nemcsak lehetséges, de igazán élvezetes is lehet, ha felkészülten és tudatosan vágunk bele. A biztonság, a napsütés elleni védelem, a kényelmes felszerelés és néhány jól kiválasztott pancsolós játék segítségével a vízparton töltött nap minden családtag számára emlékezetes élmény lesz. A kulcs a rugalmasság és az, hogy figyeljünk a baba igényeire, hiszen az ő jó közérzete minden nyári kaland alapja.

Mit vigyünk a strandra?

Legyen egy előre összekészített „menetfelszerelés”! Amint megérkeztünk a nyaralásra, készítsük össze a strandtáskát, és hagyjuk az autóban. A táska legyen nagy méretű, strapabíró, vízálló, hogy minden szükséges dolog beleférjen. Így amikor épp egy ficánkoló babára próbálunk fürdőruhát adni és netán még világosban elindulni a strandra, nem kell még a pakolással is bajlódni. Az alábbiak mindenképpen kerüljenek bele:

  • Legalább két strandtörölköző, amivel meg lehet szárítkozni. A vékony, helytakarékos darabok szuper választások!
  • Néhány homokozójáték a babának. Tapasztalatom szerint, ha lapát és vödör van, akkor minden van.
  • Nedves törlőkendő a homokos, maszatos kezek megtisztítására.
  • Egy plusz fürdőruha/úszópelenka, mert néha bizony történnek balesetek…
  • Egy vékony, könnyen feltekerhető strandpléd.
  • Napernyő vagy napsátor, mert a babák bőre nagyon érzékeny, ezért mindenképp gondoskodni kell az árnyékról.

A babák imádják a strandszékeket. Úgyhogy ha magunknak hozunk, neki is muszáj lesz, ellenkező esetben biztosak lehetünk benne, hogy ülhetünk a homokban, míg ő elfoglalja a kempingszéket! A szék ráadásul praktikus is – ebben etethetjük ebéddel vagy nasival, és talán kevesebb homok kerül a kis kezecskékbe. Egy hátizsákként hordható székkel a kezek is szabadok maradnak – így könnyebb lesz a babát és a strandcuccokat egyszerre vinni.

Baba a strandon kalapban

Fotó: Getty Images

Mikor és mennyi ideig lehet vízbe vinni a babát?

A legtöbb szakértő szerint

3 hónapos kor előtt nem ajánlott vízbe vinni a babát, még a nyári nagy melegben sem.

A kicsik hőszabályozása még fejletlen, ezért könnyen lehűlhetnek, még meleg vízben is. 3-6 hónapos kor között is csak rövid időre, fokozott óvatossággal ajánlott a vízbe merészkedni – leginkább sekély vízben, a szülő karjában tartva, vagy egy árnyékos pancsolómedencében.

6 hónapos kor után azonban, ha a baba egészséges, már lehet vele bátrabban vízbe menni, természetesen rövid időkre és fokozott figyelemmel. A víz hőmérséklete legyen legalább 30-32°C (ami a természetes vizeknél ritkán adott, ezért inkább pancsolókban vagy árnyékolt, feltöltött kis medencékben ajánlott a lubickolás). A nyílt víz (pl. tó, tenger, medence) csak akkor javasolt, ha tiszta, jól ellenőrzött, és a baba bőre nem érzékeny.

Ajánlott időtartam a vízben:

  • 6–12 hónapos korban max. 5-10 perc folyamatosan
  • 1 éves kortól akár 15-20 perc is lehet, de érdemes gyakran pihenőt tartani, szárazra törölni, átmelegíteni a babát

Figyeljünk rá, hogy ha a baba remegni kezd, elkékül az ajka, fázik vagy nyűgös, azonnal ki kell vinni a vízből és melegen betakarni!

Mit együnk a strandon?

Ha egész napos strandolást tervezünk babával, az étkezés és a nasizás előkészítése életmentő lehet – nemcsak a baba jólléte, de a nyugodt, stresszmentes nap szempontjából is. A legfontosabb szempontok:

  • az ételek legyenek táplálóak,
  • könnyen emészthetők,
  • jól bírják a meleget
  • és lehetőleg ne legyenek túl maszatosak (mert a homok és a banánpépes kéz nem a legjobb párosítás).

Sajnos ezen a szűrőn a klasszikus strandkaják nem mennek át, ezért jobb ha a szülő gondoskodik a betevő falatokról. 

Strandoláshoz érdemes hűtőtáskát vagy termoszt vinni, amelyben jól elállnak a friss alapanyagok. Kis adagokra osztott, hűtve tartott gyümölcspürék, növényi vagy tej alapú joghurtok, illetve főtt zöldségek (pl. répakarikák, édesburgonya-kockák, cukkini) ideálisak. Jó választás lehet még a puhára főtt bulgur vagy kuszkusz, egy kis olívaolajjal és zöldségekkel keverve.

Ha a baba már ügyesen rágcsál, készíthetünk neki zöldséges muffint, házi zabkekszet, vagy bababarát puffasztott rizsszeletet, amit könnyen kézbe vehet. Ezek nem olvadnak meg a napon, nem kenődnek, és nem túl sósak vagy édesek. Mini szendvicsek avokádókrémmel vagy hummusszal szintén jól működhetnek, főleg ha teljes kiőrlésű kenyérből készülnek.

Nagy melegben a folyadékbevitel fontosabb is, mint a szilárd étel. Egy jól összerakott, tápanyagdús smoothie (pl. banán, spenót, zab, növényi tej vagy joghurt, esetleg egy kis magvaj) nemcsak tápláló, de frissítő is, és kevésbé lesz maszatolós, mint a kézzel evett ételek. A babák is könnyen kiszáradhatnak, ezért kínáljunk sokat és gyakran vizet (6 hónapos kortól).

Fontos az is, hogy ne a tűző napon próbáljuk megetetni a kicsit – keressünk árnyékos helyet, és hagyjunk időt a nyugodt étkezésre. Ha a baba még szopizik vagy tápszert kap, akkor ezek továbbra is elsődlegesek, de a hozzátáplálás szakaszában ezek a strandételek praktikusak, egészségesek és jól beilleszthetők a napirendbe. Legyen nálunk mindig egy kis nedves törlőkendő, textilpelus vagy kendő a gyors tisztogatáshoz – mert a homok megtalálja az utat mindenhová!

Mit érdemes figyelembe venni, amikor naptejet választunk a gyereknek?

Naptej vásárlásakor rengetegféle összetevővel találkozhatunk – vannak kémiai és ásványi (minerális) alapú naptejek is. Kisgyermekek és csecsemők számára a legbiztonságosabb választás az ásványi naptej, amelynek aktív hatóanyagai általában a cink-oxid vagy a titán-dioxid.

A legtöbb spray vagy aeroszolos naptej elsősorban kémiai összetevőket tartalmaz, ezért ezeket érdemes kerülni babáknál. A parfümmentes, hipoallergén naptejek előnyben részesítése szintén ajánlott – ezek már kaphatók krém, testápoló vagy stift formában, és biztonsággal használhatók csecsemőknél és totyogóknál is. A naptejet kétóránként kell újrakenni, vagy 80 perc fürdés/izzadás után!

Baba fürdik a strandon

Fotó: Getty Images

Fontos tudni, hogy a naptej csak egy része a napvédelemnek. Legalább ilyen lényeges a megfelelő UV-védelmet nyújtó ruházat, például széles karimájú kalapok, hosszú ujjú lenvászon ingecske. Törekedjünk arra is, hogy árnyékban tartózkodjunk, és kerüljük a direkt napfényt, amikor magas az UV-index, különösen a déli órákban.

Hogyan ismerjük fel a napszúrást?

A napszúrás babáknál különösen veszélyes lehet, hiszen még nem tudják jelezni, ha túlmelegszenek. A leggyakoribb tünetek közé tartozik a levertség, bágyadtság, szokatlan sírás vagy éppen aluszékonyság, hányás, láz, forró, kipirult bőr és az izzadás megszűnése. Gyanú esetén azonnal árnyékos, hűvös helyre kell vinni a gyereket, megszabadítani a ruházattól, és hűsítő borogatással, ventillátorral vagy párologtatással segíteni a testhőmérséklet csökkenését. Ha a tünetek nem enyhülnek rövid időn belül, vagy súlyosbodnak (például eszméletvesztés, görcs lép fel), haladéktalanul orvosi segítséget kell kérni. A legjobb védekezés természetesen a megelőzés: megfelelő árnyékolás, rendszeres folyadékbevitel és a forróság idején történő strandolás kerülése.

Néhány gyakorlati tipp zárásként

  • Válasszunk kora délelőtti vagy késő délutáni időpontot a strandoláshoz! A déli, UV-szempontból legveszélyesebb időszakot (11:00–15:00) kerüljük.
  • Gyakran ellenőrizzük a baba állapotát! Melege van? Fázik? Éhes vagy szomjas?
  • Ne maradjon soha egyedül a vízben! Akkor sem, ha csak térdig érő vízben játszik.
  • Tervezzünk sziesztát is. Egy hosszabb strandolás során tartsunk pihenőt – árnyékos helyen, puha törölközőn.
  • Legyen nálunk homok lemosására alkalmas felszerelés! Baba hintőpor, nedves törlőkendő, spricni – sokat segítenek a nap végén.
The post Mikor és mennyi ideig lehet vízbe vinni a babát? Stresszmentes strandolás first appeared on nlc.