Mi az a melegkiütés, és mit tehetsz ellene?

Nyár, hőség, izzadás… és egyszer csak észreveszed a bőrödön az apró, piros, viszkető pöttyöket. Ez bizony lehet melegkiütés, vagy más néven miliaria.
Mi az a melegkiütés?
A melegkiütés egy kellemetlen bőrreakció, ami leggyakrabban forró, párás időben jelenik meg. Ilyenkor az izzadság elzárja a pórusokat, és az izzadtság a bőr alá szorul. A végeredmény? Apró, piros, dudorok, érzékeny, irritált bőr és szúró, viszkető, égető érzés.
Fotó: Eleganza/Getty Images
Leggyakrabban a nyakon, a hónaljban, vagy az ágyék környékén bukkan fel, de bárhol megjelenhet. Különösen gyakori babáknál, főleg ha túlöltöztetik őket. A jó hír? Általában nem komoly és pár nap alatt elmúlik, ha hűvösebb környezetbe kerülsz.
Hogyan kezelheted otthon?
Nincs szükség drága krémekre! Mutatunk pár házi praktikát, amik segíthetnek.
- Hűs fürdők és zuhanyok: Langyos vízzel tisztítsd meg a bőrt, így kitisztulhatnak a pórusok. Utána szárítsd meg alaposan, mert a nedves bőr tovább irritálódhat.
- Hűvös levegő: Maradj légkondicionált helyiségben vagy használj ventilátort. A cél: elkerülni a további izzadást.
- Könnyű, szellős ruhák: Kerüld a tapadós, izzasztó anyagokat. Válassz pamutot vagy sportos, nedvességelvezető anyagokat.
- Hideg borogatás: Egy hideg vizes kendő vagy jégzselé segíthet a fájdalom és viszketés enyhítésében.
- Aloe vera: Hűsít, nyugtat és segít megelőzni a fertőzést. Kend vékonyan az érintett bőrre.
- Zabpelyhes fürdő: 2 bögre zabpehely a langyos vízbe, és 20 perc pihenés – csökkenti a gyulladást és a viszketést.
- Szódabikarbóna vagy Epsom-só: Adj 3-5 evőkanálnyit a fürdővízhez, hogy enyhítsd az irritációt.
- Illatmentes hintőpor: Felszívja az izzadtságot és segít, hogy a bőröd száraz maradjon. Ne használj illatos változatot, mert az tovább irritálhatja a bőrt.
Ezen kívül nyáron mindig legyen nálad egy hideg vizes spricni, laza ruha, és ne félj gyakrabban lezuhanyozni, ha nagyon meleg van. Ha pedig elkerülöd a további izzadást és irritációt, a melegkiütés pár nap alatt eltűnik. Ha azonban a kiütés nem múlik egy hét után, sőt: rosszabodik, esetleg begyullad (gennyes, váladékozik, fájdalmas, duzzadt), akkor mindenképpen fordulj orvoshoz. Babák esetében ha láz, torokfájás, izomfájdalom vagy egyéb influenzaszerű tünet jelentkezik, azonnal kérd orvos segítségét.
The post Mi az a melegkiütés, és mit tehetsz ellene? first appeared on nlc.