6 szokás, ami csendben kifáraszt mentálisan – És nem is gondolsz rá

Vannak napok, amikor egyszerűen kimerültnek érezzük magunkat. Ilyenkor persze könnyű ráfogni a dolgot a túlzsúfolt napirendre vagy a kevés alvásra. De ha az állandó kimerültség már szinte megszokottá vált, érdemes lehet közelebbről megnézni a napi rutinodat.
Mikor érdemes változtatni?
A stresszes élet és a sűrű időbeosztás valóban okozhat fáradtságot, de nem mindegy, hogy csak időszakosan vagy állandóan érezed magad mentálisan lemerültnek. „A helyzetfüggő stressz gyakran elmúlik egy kis pihenéssel vagy tempóváltással, míg a szokásainkhoz kapcsolódó kimerültség állandósulhat” – magyarázza Dr. Sanam Hafeez, New York-i neuropszichológus.
Ha még a lazább napokon is fáradtnak érzed magad, akkor lehet, hogy nem az időbeosztásod a probléma, hanem az, hogyan telnek a napjaid. Az első lépés a felismerés – nézd meg, mely szokások szívhatják el tőled észrevétlenül az energiát.
Túl sok mindenre figyelsz egyszerre
Folyton feladatok közt ugrálni extra energiát igényel, mert az agyadnak újra és újra át kell állnia. A végeredmény? Több hiba, nagyobb frusztráció, és csökkenő koncentráció. „A multitasking lelassítja a hatékonyságot és mentális káoszt teremt” – mondja Dr. Hafeez. Hosszú távon ez stresszt és memóriazavarokat is okozhat. Koncentrálj egyszerre egy feladatra, és iktass be rendszeres szüneteket – ezzel nemcsak fókuszáltabb leszel, de kevésbé fogod magad kimerültnek érezni.
A láthatatlan stresszfaktor
A halogatás nemcsak időt rabol, hanem állandó nyomást helyez az agyadra. A befejezetlen teendők újra meg újra előkerülnek a gondolataidban, ez pedig folyamatos feszültséghez vezet. Oszd fel a nagyobb feladatokat apró lépésekre, és koncentrálj a kezdésre, ne a tökéletes befejezésre. Használj időzítőt, emlékeztetőt, és zárd ki a zavaró tényezőket – már pár perc fókuszált munka is előrelépés!
Tired woman in shirt and jeans laying face down on couch like planking
Folyamatos megfelelés másoknak
Ha mindig mások kedvére akarsz tenni, saját szükségleteid háttérbe szorulhatnak. Ez nemcsak kimerítő, de önértékelési gondokat is okozhat. „Az ember saját értékét a külső elismeréshez kezdi kötni, ami hosszú távon frusztrációhoz és akár nehezteléshez is vezethet” – figyelmeztet Dr. Hafeez. Kezdd apró határok kijelölésével, és figyeld meg, miért mondasz igent: valóban szeretnél segíteni, vagy csak félsz az elutasítástól?
A rendetlenség uralja a teret – és az elmét is
A vizuális káosz mentális káoszhoz vezet. A halmozódó rendetlenség szorongást vált ki, amit gyakran követ az elkerülés és a bűntudat. Ez a körforgás pedig újra és újra megismétlődik. Ne az egész házat akard rendbe rakni – kezdd egyetlen polccal vagy 30 perc rendrakással. Kösd össze valami jutalommal: például csak akkor nézd meg a kedvenc sorozatod új részét, ha előtte elpakoltál.
Amikor a gondolatok csapdába ejtenek
Az állandó agyalás, félelmek és legrosszabb forgatókönyvek újra és újra történő lejátszása nem segít, csak tovább növeli a szorongást. Ráadásul az ember sokszor azt hiszi, hogy ez „hasznos”, mert így jobban felkészülhet valamire. Próbálj távolságot teremteni a gondolatok és önmagad között. Címkézd fel őket, vagy mondd ki őket énekelve – ez segíthet, hogy ne azonosulj velük. Fontos felismerni: a gondolat nem tény, csak gondolat.
Túl sok apró döntés
Mit vegyek fel? Mit egyek? Melyik sorozatot kezdjem el? Ezek az apróságnak tűnő döntések is mentálisan fárasztóak, főleg ha folyamatosan a „legjobb választás” megtalálására törekszünk. Oszd meg a döntések terhét másokkal, és állíts fel időkorlátokat. Például adj magadnak 5 percet, hogy eldöntsd, mi legyen vacsorára. A cél nem a tökéletes döntés, hanem az, hogy kevesebb energiát pazarolj a gondolkodásra.
Így hozhatsz tartós változást
Nehéz változtatni olyan szokáson, amit nem is ismersz fel tudatosan. Ezért Dr. White azt javasolja, hogy egy hétig vezess naplót: írd le a napi tevékenységeidet, és hogy azok hogyan hatnak rád mentálisan. Amit mentálisan fárasztónak érzel, azt próbáld két hétig tudatosan elkerülni. „Már két hét után észrevehető a pozitív hatás, ami segít a motiváció fenntartásában” – mondja Dr. White.
The post 6 szokás, ami csendben kifáraszt mentálisan – És nem is gondolsz rá first appeared on nlc.