Életmentő kánikulatippek 60 felett: így védd meg az idős rokonaidat
A nyári hőhullámok nemcsak kellemetlenek, hanem komoly veszélyt is jelenthetnek, különösen az idősebb családtagjaink számára. Amíg mi bosszankodunk a légkondi hiányán vagy épp azon, hogy nem elég hideg a fröccs, amit felszolgáltak nekünk, addig egy idős szervezet számára ez a hőség akár életveszélyes is lehet. A kánikula komoly kockázat, mi pedig felelősséggel tartozunk azért, hogy ilyenkor megfelelően gondoskodjunk róluk.
Ha idős embert látsz esetleg az utcán, aki zavart, nehezen lélegzik, láthatóan nem érzi jól magát, ne hagyd magára! Ültesd le árnyékos helyen, itasd meg, nyugtasd meg, hogy nincs semmi baj és kérj segítséget! Lehet, hogy ő maga fel tudja hívni a családot, ha nem, akkor próbáld meg te, vagy értesítsd a mentőket. Arra gondolj, ha a te idős szeretted kerülne ilyen helyzetbe, mit tennél – és eszerint cselekedj!
Miért veszélyes a hőség az idősekre?
Az idősek szervezete nehezebben alkalmazkodik a hőmérséklet-változásokhoz. Gyengébb a hőszabályozásuk, sok esetben krónikus betegségekkel is élnek, amelyek még inkább megnehezítik a meleg elviselését. Ráadásul a gyógyszereik is befolyásolhatják a hőháztartást – például a vízhajtók dehidratálhatnak, a vérnyomáscsökkentők pedig megnehezíthetik a szervezet válaszreakcióját.
Emellett szintén probléma, hogy az idősek már nem úgy érzékelik a szomjúságot, mint egy fiatal szervezet, ezért sok idős ember egyszerűen elfelejt inni. A kevés folyadék pedig könnyen hőgutához vagy keringési problémákhoz vezethet.
Ami még problémát okozhat, az a túlmelegedés: a rosszul szellőző lakás, sötét ruhák, bezárt ablakok, zárt ablakra akasztott pokróc – sajnos ezek gyakoribbak, mint hinnéd – könnyen rosszullétet okozhatnak. Ahogyan egyes gyógyszerek is csökkenthetik a szervezet alkalmazkodóképességét, amire ilyenkor még nagyobb szükség lenne.
Még odafigyelés mellett is megtörténhet a baj, de ha nem tudunk minden nap látogatást tenni náluk, sajnos még nagyobb a valószínűsége egy vészhelyzetnek.
Tünetek, amiket ne hagyj figyelmen kívül:
- Zavartság, félrebeszélés, furcsa viselkedés – a meleg az idegrendszeri folyamatokat zavarhatja.
- Szédülés, általános rossz közérzet.
- Gyengeség, levertség.
- Émelygés, étvágytalanság.
Ha ezeket tapasztalod, mindenképp vesd be a következő galériában szereplő tippeket, de megelőzésként is használhatod őket. Apróságnak tűnnek, de életet menthet, ha megjegyzed őket!
The post Életmentő kánikulatippek 60 felett: így védd meg az idős rokonaidat first appeared on nlc.