Nagyanyáink olcsó praktikája minden kártevőt távol tart a paradicsomtól

Nagyanyáink kertjében bizonyos módszerek triviálisnak tűntek, a kémiai növényvédő szerek megjelenésével azonban feledésbe merültek. Most azonban újra visszanyerik népszerűségüket a környezetbarát gyakorlatokat alkalmazó kertészek körében. Az egyik ilyen praktika a fokhagyma természetes riasztószerként való használata a paradicsomnövények védelmére.
A módszer egyszerű, csupán annyi a dolgunk, hogy gyengéden dörzsöld be frissen hámozott fokhagymagerezdekkel a paradicsomnövények leveleit. Ez a technika nem csupán olcsó, de nem jelent veszélyt a kert egészségére vagy ökoszisztémájára, azonban rendkívül hatékony a kártevőkkel szemben
A fokhagyma természetes riasztószerként való alkalmazhatósága egyedi kémiai összetételének köszönhető. Az allicin, a fokhagyma fő hatóanyaga, akkor keletkezik, amikor a fokhagymát összetörik vagy felvágják. Ez a kéntartalmú molekula jellegzetes szagot bocsát ki, amelyet sok rovar taszítónak talál.
A fokhagymában található szerves kénvegyületek természetes védekezőrendszert hoznak létre. Amikor a gerezdet a levelekhez dörzsöljük, az abból felszabaduló anyagok a növény felületén lerakódnak, láthatatlan, de hatékony védőréteget képezve. A rovarok fejlett szaglásukkal már messziről érzékelik ezeket a molekulákat, és ösztönösen elkerülik a kezelt növényeket.
A fokhagyma több, egymást kiegészítő mechanizmuson keresztül fejti ki hatását:
- Az erős szag zavarja a rovarok érzékszervi rendszerét
- A kénvegyületek kevésbé étvágygerjesztővé teszik a leveleket
- A fokhagyma gombaellenes tulajdonságokkal rendelkezik, amelyek védelmet nyújtanak bizonyos betegségekkel szemben
- Természetes védekező mechanizmusok stimulálása
Illusztráció: Getty Images
A régi módszer különösen hatásos a következő kártevőkkel szemben:
- Levéltetvek: Ezek a fiatal hajtásokon és zsenge leveleken megtelepedő apró, zöld vagy fekete rovarok különösen érzékenyek a fokhagymavegyületekre. A levéltetvek szó szerint menekülnek az allicin szaga elől, és más, kevésbé „illatos” gazdanövényeket keresnek.
- Fehérlegyek: A növények körül keringő miniatűr rovarokat, amelyeket általában fehérlegyeknek neveznek, ugyancsak elriasztja a fokhagyma. Szaporodási ciklusuk felborul, mivel nem rakják le petéiket a kezelt levelekre.
- Tripszek: Ezek az apró rovarok, amelyek ezüstös foltokat hagynak a leveleken, nagyon érzékenyek az erős szagokra. A fokhagyma hatékonyan megakadályozza, hogy a kezelt növényeken megtelepedjenek.
Így csináld!
A technika helyes alkalmazásához kövess néhány egyszerű szabályt!
Mindig friss fokhagymát válassz a szárított helyett! A gerezdeknek keménynek és húsosnak kell lenniük ahhoz, hogy elegendő hatóanyagot szabadítsanak fel. A lila fokhagyma, amelyről ismert, hogy allicinben gazdagabb, kiváló eredményeket ad.
Óvatosan dörzsöld át a gerezdekkel a paradicsomleveleket, különös figyelmet fordítva a levelek alsó részére, ahol a rovarok gyakran rejtőzködnek, a fiatal hajtásokra, illetve a kártevők által már benépesített területekre.
Ha már megtámadták a növényt a kártevők, ismételd meg a kezelést 3-4 naponta, megelőzés céljából pedig hetente egyszer! Heves esőzések után célszerű megismételni a kezelést, mert a víz kimoshatja a hatóanyagokat.
The post Nagyanyáink olcsó praktikája minden kártevőt távol tart a paradicsomtól first appeared on nlc.