azkomgec logo
azkomgec.hu
azkomgec logo
azkomgec.hu
Főoldal / Ez most az egyik legszebb eldugott balatoni kisfalu – még nem lepték el a turisták

Ez most az egyik legszebb eldugott balatoni kisfalu – még nem lepték el a turisták

3 megtekintés
NLC
Utazás Balaton falu látnivalók
Ez most az egyik legszebb eldugott balatoni kisfalu – még nem lepték el a turisták

A Keszthelyi-fennsík erdőkkel határolt völgyében fekvő Nemesvitát a 84-es főútról lehet megközelíteni autóval, egy szép jegenyesorral határolt úton keresztül.

Gyalog számos túraútvonalon elérhető. Nemesvitát sokan a Balaton-felvidék egyik legszebb falujának tartják girbegurba utcái, a parasztbarokk jegyeit magukon viselő kúriái és a patakja miatt a welovebalaton.hu szerint.

A falu a Tapolcai-medence nyugati határán, illetve a Keszthelyi-fennsík keleti szélénél fekszik, a Balatontól körülbelül 3 kilométerre északra. Különálló településrészei Törekpuszta, Szúnyogmajor és Feketecser. 

Észak felől Lesencetomaj, északkelet felől Raposka, kelet felől Hegymagas, délkelet felől Szigliget, dél felől Balatonederics, délnyugat felől Balatongyörök, nyugat felől Vállus, északnyugat felől pedig Lesencefalu határolja, a legközelebbi város pedig Tapolca. 

A Balaton-felvidék rejtett kincse, a festői Vita község lenyűgöző panorámájával, nyugalmat árasztó népi lakóházaival és történelmi borospincéivel várja a látogatókat. 

A kis település már a 13. században is lakott volt, a Tornai nemzetséghez tartozó Tiba birtokaként említik.

Jellegzetessége a parasztbarokk stílusú kisnemesi kúriák sora, valamint a szőlőművelés több évszázados hagyománya.

A község történelme egészen az Árpád-korig nyúlik vissza: templomát a feltételezések szerint a templomos lovagok emelték a 12. század végén. A román eredetű épület számos sajátos, rendi jegyet visel: keletelt, egyhajós, egyenes szentélyzáródású, karzattal, cseh boltozattal és díszes kőfaragásokkal. A templom különlegessége az építtető lovag címere ( két medve- vagy vadkanfő), amely ma is látható a bejárat fölött. A plébánia épülete a valaha itt állt lovagház maradványa, amely egykor kőfallal volt körülvéve, és istállói is fennmaradtak.

A tatárjárás idején a lakosság egy része a síkról a védettebb szurdokba húzódott vissza, ez alakította ki a falu mai elhelyezkedését.

Vita lakói a középkorban jómódúak lehettek: a 14. század elején a pápai tizedjegyzék szerint a környék második legnagyobb adófizető települése volt.

Nemesvita képekben:

Nemesvita
Nemesvita
Nemesvita látkép
4 fotó

A középkori templom védőszentjei Szent András, Szent Benedek és Szent István – az utóbbi neve alatt 1778-ban újraszentelték. Mivel Vita nem pusztult el teljesen a török idők alatt, temploma és plébániája fennmaradt, a környező falvak is sokáig az ő egyházi fennhatósága alá tartoztak.

A falut történelmileg meghatározta a templomosok jelenléte, akiket a kor királyai – látva hűségüket és diplomáciai szerepüket – bőségesen jutalmaztak. Ez is hozzájárult ahhoz, hogy Vita, bár ma apró község, egykor a térség egyik meghatározó települése volt.

A környék látnivalói:

  • Öreg-hegy (Ederics és Nemesvita között)
  • Új-hegy, Póragi szőlők
  • Bakosdomb
  • Malonyai-domb 
  • Szigliget
  • Csobánc (várrom)
  • Hegyesd (várrom)
  • Sümegi Vár
  • Tátika Vára (Várvölgy-Zalaszántó, várrom)
  • Rezi (várrom)
  • Hévíz
  • Keszthely
  • Tapolca

(via)

The post Ez most az egyik legszebb eldugott balatoni kisfalu – még nem lepték el a turisták first appeared on nlc.

Kapcsolódó cikkek