Nyolc méter magasan nem hősködünk – Vági Bence a Forbes Deal Extra ötödik adásában

Már meghallgatható és/vagy nézhető a Forbes Deal Extra legújabb adása, amelyben Vági Bence koreográfus, rendező, a nemzetközi hírű Recirquel társulat alapítója volt Zsiborás Gergő főszerkesztő vendége.
Vági Bence koreográfus, rendező, a nemzetközi hírű Recirquel társulat alapítója, egyedülálló műfajt teremtett, amelyben a kortárs táncot az újcirkusz elemeivel ötvözi. Művészi világát a líraiság, a látványos színpadi megoldások és az emberi test kifejezőereje jellemzi.
Előadásaival világszerte számos színpadon aratott sikert, miközben újradefiniálta az újcirkusz fogalmát.
A Recirquel legújabb produkciója, a Walk My World mérföldkő a magyar színházi életben: ez az első magyarországi immerzív színházi előadás, ahol a nézők nem passzív megfigyelők, hanem aktív résztvevői az előadásnak.
A produkció a nézők személyes útkereséséről, belső világáról és kapcsolatainak hálójáról mesél, egyedi térbeli élményen keresztül – mondta el Bence a Forbes Deal Extra eheti adásában.
„Hiába mondja azt egy művész, hogy jól vagyok, ha látom, hogy remeg vagy hőemelkedése van, vagy egy pici húzódása. Amikor nyolc méter magasan szúr be, vagy rándul egyet a tenyere, és elengedi a társát, az nem vicc. Nagyon hősiesek, nem akarják, hogy előadás elmaradjon, de ilyenkor kell nekem odalépni, és azt mondani, hogy nem, te ma nem mész fel a színpadra, húzzál haza pihenni.”
A Forbes Deal Extra legújabb adása itt nézhető meg Youtube-on:
Az adásból egyebek mellett az is kiderül, hogy a magyar társulatnak sok ukrajnai tagja van, a My Land című előadást is kifejezetten Ukrajna ihlette. A háború kitörése szintén turné közben érte a Recirquelt:
„Az volt a kérésük, hogy akkor mostantól a meghajláskor szeretnének kivinni egy ukrán zászlót. Így hajoltak meg könnyek között, én meg szemtanúja lettem annak, hogy egy politikai darabot csináltam, amit soha nem szántam annak”
– meséli az elmúlt éveket felidézve a társulatalapító.
A szomszédban dúló háború hatásaival kapcsolatban ugyanakkor nemcsak a Magyarországon ma is hangos politikai szólamok, hanem az emberi történetek is szóba kerültek:
„Én meg voltam győződve arról, hogy vége a turnénak, mert így nem lehet dolgozni, hogy a feleséged menekül a gyerekkel, miközben lövik a környéket, te meg este a színpadon állsz. De ők azt mondták, hogy nem, nekik nincs más fegyverük, mint az, hogy kijönnek a színpadra.”
Az adás tartalmából:
- 1.56 Liverpooltól Pina Bauschig – Iskolákról, mesterekről és a falak leküzdéséről.
- 13.17 Testről és lélekről – Mennyire kell féltenie a testét egy táncosnak és ez hogyan hat ki a hétköznapjaira. Vági beszél a sérülésről is, ami kihat az egész életére.
- 36.18 Kék-sárga – A társulat jelentős része ukrajnai. Hogyan élik meg a hazájukban zajló háborút és hogy lehet így alkotni?
- 51.05 Káel Csabáról – Mit jelent a Recirquelnek az ő személye és a MűPa, mint otthon?
A szerdai adásunk második részében Gólya Ágival, a Forbes főmunkatársával kivesézzük az állami elővásárlási jog kérdéskörét, pontosabban azt – az ígéret szerint ideiglenes – rendeletmódosítást, amiben egyes esetekben állami elővásárlási jogot és hosszabb határidőket szabott a kormány minden külföldi részesedésszerzésre vonatkozó ügyben.
A Forbes Deal előző adásában Wirtz Ágnessel, a Világszép Gyermekvédelmi Alapítvány alapítójával beszélgettünk.