azkomgec logo
azkomgec.hu
azkomgec logo
azkomgec.hu
Főoldal / Kitört a devizaháború a bankok és a fintech szolgáltatók között. De hol éri meg váltani?

Kitört a devizaháború a bankok és a fintech szolgáltatók között. De hol éri meg váltani?

4 megtekintés
Pénz Bank deviza folyószámla számla
Kitört a devizaháború a bankok és a fintech szolgáltatók között. De hol éri meg váltani?

A neobankok és a fintech cégek megjelenésére válaszul több pénzintézetnél is nyitható ingyenes devizaszámla a meglévő forintszámla mellé, miközben egyre több banknál adott a kedvezményes devizaváltás lehetősége is. Utóbbinak a nyári szezonban különösen nagy a jelentősége. Az utóbbi évek erősödő versenyének hatása már a devizaszámlák számának alakulásán is jól látszik.

Vendégszerzőnk Gergely Péter, a BiztosDöntés.hu alapítója, pénzügyi szakértő. Korábbi írásai itt olvashatók.


Érezhetően kiszélesítette a választékot a devizaszámláknál a fintech cégek és neobankok feltűnése a piacon. A Revolut, a Wise és néhány más szolgáltató ugyanis az utóbbi években igen nagy forgalmat generált azzal, hogy a bankoknál és pénzváltóknál elérhetőnél jóval kedvezőbb, a jegybanki középhez közeli árfolyamon váltott devizát a lakossági ügyfeleknek – persze ha számlát is nyitottak.

Ezért nem meglepő, hogy a pozícióikat védő bankok némi átfutási időt követően ugyan, de reagáltak erre a helyzetre: egyrészt több szereplő is jóval olcsóbbá, és egyszerűbbé tette a devizaszámla vezetést, másrészt az online pénzváltás is kedvezőbb feltételekkel megoldható – esetenként lekörözve a fintech szolgáltatók ajánlatait is.

Eltérnek a módszerek, de tényleg olcsón kezdték adni a devizát a bankok

Az persze bankonként eltér, hogy a lakossági ügyfelek pontosan milyen úton juthatnak kedvező feltételekkel (többnyire középárfolyamon) devizához, de a BiztosDöntés.hu gyűjtése szerint egyik piaci szereplőnél sem túlságosan bonyolult a megoldás.

Az OTP Banknál devizaszámla nyitása sem feltétlenül szükséges a kedvezményes árfolyam eléréséhez. A pénzintézetnél az Árfolyam+ nevű számlacsomagelem megrendelése szükséges ehhez, mely csaknem valamennyi lakossági forint számlacsomagnál elérhető: ez a szolgáltatás jelenleg akciósan díjmentes. Az OTP Banknál legfeljebb havi 600 ezer forintos keret áll rendelkezésre kedvezményes devizaátutalásokra, további 600 ezer forint pedig a külföldi kártyás vásárlásokra, a nap 24 órájában.

Természetesen nyitható devizaszámla is a pénzintézetnél, de a kedvezményes vásárlás lehetősége forintkártyával is adott.

Az Erste Bank a George Appon keresztül kínál kedvezményes, valós idejű árfolyamot, munkanapokon 8 és 17 óra között. A lehetőség havonta 600 ezer forintig érvényes, ám a prémium ügyfeleknél 750 ezer, az Erste World és privátbanki ügyfeleknél pedig egymillió forint a felső határ. Kedvezményesen váltani öt devizanemben – euróban, kanadai dollárban, angol fontban, amerikai dollárban és svájci frankban – lehet. Fontos, hogy az Ersténél a devizaszámla fenntartásának nincs külön költsége.

Szintén nagy előny, hogy a meglévő bankkártyát az applikáción belül egy gombnyomással át lehet kapcsolni a díjmentes devizaszámlára, így nincs szükség külön bankkártyára sem.

info Bankkártyák és pénz. Illusztráció. Fotó: Pexels / Pixabay
A devizaváltási piacon felerősödött verseny hatásai már látható nyomokat hagytak a jegybanki statisztikákon is. Fotó: Pexels / Pixabay

A Gránit Bank a váltásnál a valós devizapiaci középárfolyamot biztosítja, extra díjak és árrés nélkül, a banki applikáción keresztül. A kedvezményes váltásra banki munkanapokon 9 és 17 óra között van lehetőség: az árfolyamot öt percenként frissíti a pénzintézet. A Gránit Banknál havonta akár 650 ezer forint is átváltható díjmentesen.

Jelenleg a devizaszámlának nincs külön számlavezetési díja a pénzintézetnél, miközben az euróban és amerikai dollárban vezetett devizaszámlákhoz díjmentesen devizakártya is igényelhető.

Az MBH Bank egyedi árfolyamon történő devizaváltást kínál a netbanki felületén, akár már 100 ezer forintos összegtől is. A művelet során a venni vagy eladni kívánt deviza vagy annak a másik devizanemben kifejezett ellenértéke egyaránt megadható. A váltás folyamata pedig nagyon egyszerű: az árfolyamkérést követően a bank egyedi árfolyamot biztosít a tranzakcióhoz, az erre rendelkezésre álló idő alatt az ügyfél eldöntheti, hogy kíván-e konvertálni a megadott árfolyamon vagy sem.

Az egyedi árfolyam ügyfél általi elfogadása után pedig végre is hajtják a megbízást.

A MagNet Banknál külön deviza számlacsomagot tartanak a kínálatban, amely euróban, amerikai dollárban, angol fontban és svájci frankban is vezethető. A MagNet devizaszámla-nyitása díjmentes, és nincs a számlán elhelyezendő minimum összeg sem. A bankon belüli számláról érkezett devizaösszeg jóváírása díjmentes akár azonos, akár eltérő devizanemben érkezett. Bankon belül saját számlák közti átutalás azonos és eltérő devizanemben szintén díjmentes.

A MagNet Bank egyébként külön devizakalkulátort is működtet a mobilalkalmazásában.

A K&H egyedi, cashback-logikájú modellt alkalmaz a devizaváltásnál: a szolgáltatónál pénzvisszatérítés formájában érhető el a devizapiaci középárfolyam. A rendszer lényege, hogy a meglévő forintkártyával történt fizetések után a bank a hónap végén jóváírja az eladási árfolyam és a devizapiaci árfolyam közötti különbséget. Ehhez a „külföldi kártyás vásárlás” ajánlatot kell aktiválni a K&H visszapénz menüpontban.

A kedvezményt havi 700 ezer forintos költésig lehet igénybe venni.

Soha nem volt még ennyi devizaszámla Magyarországon

A devizaváltási piacon felerősödött verseny hatásai már látható nyomokat hagytak a jegybanki statisztikákon is. A Magyar Nemzeti Bank (MNB) adatai szerint az első negyedév végén már 1,128 millió lakossági devizaszámlát vezettek Magyarországon. Ez amellett, hogy történelmi csúcs, 5,5 százalékos – 58,6 ezres –, éves növekményt is jelent.

Mindez persze önmagában nem tűnik drasztikus ugrásnak, ám ha figyelembe vesszük, hogy az összes lakossági fizetési számla száma mindössze 2 százalékkal nőtt ugyanebben az időszakban, máris sokkal inkább figyelemre méltó a változás.

A lakossági számlákon tartott deviza mennyisége viszont már korántsem nő ilyen látványos mértékben: az MNB adatai szerint a lakossági devizabetétek állománya 2296,2 milliárd forintot ért el május végén, ami mindössze 1,6 százalékos – 37 milliárdos – növekmény 2024. ötödik hónapjához képest.