Reagál a hazai kriptopiac az új szabályozásokra, nem csak a Revolut lépett
Új szabályozás van a magyar kriptopiacon, amit bár egyelőre nem kell alkalmazni, a szolgáltatók sorra reagálnak rá. A Revolut teljesen befagyasztotta az ügyfelei kriptovagyonát, van, aki csak a meglévő ügyfeleinek nyújt szolgáltatást, de találunk olyan platformot is, ahol változatlanul, bármilyen korlátozás nélkül nyithatunk számlát és kereskedhetünk.
Mi történt? Sorra reagálnak a kriptoszolgáltatók a két hete bejelentett jogszabályváltozásra, legutóbb a Revolut lépett. Először múlt pénteken jelentette be a fintech, hogy Magyarországon azonnali hatállyal, ideiglenesen felfüggeszti a kriptoszolgáltatásainak egy részét. Ekkor még lehetősége volt az ügyfeleknek eladni a kriptoeszközeiket.
Hétfő este óta azonban ezt sem tudják megtenni, a befektetőknek a kriptoba fektetett pénzösszege gyakorlatilag befagyott a Revolut-számlájukon.
Milyen jogszabályváltozás? Múlt héten részletesen is beszámoltunk arról, hogy egy váratlan és indokolatlan kormányzati törvénymódosítás nyomán júliustól a „jogosulatlan kriptoszolgáltatás” nyújtásáért, de használatáért is börtönbüntetés járhat. Részletszabályok egyelőre nincsenek, ezeket majd az Szabályozott Tevékenységek Felügyeleti Hatósága (SZTFH) dolgozza ki, és az SZTFH elnöki rendelete tartalmazza majd.
Ezek hiányában teljes volt az értetlenség az érintettek között, amit némileg enyhített az, hogy az SZTFH tájékoztatása szerint a törvényi szabályokat csak az elnöki rendelet kihirdetését követő 60. naptól kell alkalmazni, tehát jelenleg nem kell ezeknek megfelelni. Arról, hogy ez mikor jelenik meg, csak bizonytalan találgatások vannak, több névtelenséget kérő forrásunk szerint is legkorábban szeptemberben várható.
Hogyan reagál a többi a szolgáltató? Alapvetően háromféleképp reagálnak a szolgáltatók. Az első, hogy teljesen figyelmen kívül hagyják az új helyzetet, és változatlanul lehet kereskedni a platformjaikon, ilyen a Binance, Coinbase, vagy a Kraken is.
Van olyan is, aki csak a már meglévő ügyfeleinek nyújt szolgáltatás. A Coincash például a honlapja szerint továbbra is zavartalanul működik, de ha új ügyfélként szeretnénk regisztrálni, arra már nincs lehetőség. Ez a reakció egyébként az Európai Értékpapír-piaci Hatóság (ESMA) ajánlása is, elsősorban azért, hogy elkerüljék a piaci pánikot.
A konzervatív megközelítés pedig, amit a Revolut is meglépett, hogy gyakorlatilag teljesen kivonulnak a magyar piacról a részletszabályok megjelenéséig, de így reagáltak a Bitcoin-ATM-ek üzemeltetői is. A HVG forrásai szerint egyébként ezt kicsit elkapkodták ezek a szolgáltatók, a sietség nem indokolt.
Miért baj ez az ügyfeleknek? A Revoluton kriptozók egy része innentől tényleg nem fér hozzá a befektetéséhez. Azért csak egy része, mert a Revolutnál vásárolt kriptot nem csak a szolgáltatónál vezetett számlán, hanem saját digitális pénztárcában is lehet tartani, erről pedig továbbra is adható megbízás.
Visszatérve arra az esetre, ha valaki nem élt ezzel a lehetőséggel. Tegyük fel, hogy míg a részletszabályokra várunk, a Bitcoin árfolyama emelkedik vagy akár esik egy nagyobbat, mondjuk 25 százalékot. Mindkét esetben akadhat olyan befektető, aki megszabadulna a tokenjeitől, ő most nem teheti meg. De az sem, aki az eddigi kriptobefektetéseiből fedezne egy nagyobb beruházást, nyaralást, vagy csak átstrukturálná a portfólióját.
Az is fontos, hogy Honti Roland, a Cryptofalka alapítója szerint a Revoluton főleg kezdők és a felületesen kriptozók kereskednek, akik általában kevésbé értenek a témához. Arról, hogy ez pontosan hány ember, és mekkora kriptovagyon van befagyasztva egyelőre nincs információnk, a kérdéseinket elküldtük a Revolutnak, ha válaszolnak, frissítjük a cikket.