azkomgec logo
azkomgec.hu
azkomgec logo
azkomgec.hu
Főoldal / Váratlan árrobbanás: az élelmiszer- és az energiaárak húzzák az inflációt

Váratlan árrobbanás: az élelmiszer- és az energiaárak húzzák az inflációt

2 megtekintés
Hírek árak infláció KSH

Gyorsult a drágulás üteme, a várt 4,5 helyett 4,6 százalékkal nőttek az árak júniusban.

Mi történt? Júniusban 4,6 százalékkal voltak magasabbak a fogyasztói árak, mint egy évvel korábban. Idén májushoz képest 0,1 százalékkal nőttek az árak – derül ki a Központi Statisztikai Hivatal tájékoztatójából. A maginfláció, ami nem tartalmazza az erősen ingadozó árú termékeket, ilyen például az olajár, vagy az élelmiszerárak, 4,4 százalék volt év/év alapon.

Miért fontos ez? A Portfolio szerint a szakértők előzetesen arra számítottak, hogy a májusi 4,4 százalékról 4,5 százalékra emelkedik az infláció, vagyis a gyorsulás kicsivel erősebb volt, mint a várakozás.

Mi nőtt a legnagyobb mértékben? Az élelmiszerek ára 6,2 százalékkal, ezen belül a legjobban a tojásé, 26 százalékkal emelkedett. A háztartási energiáért 8,6 százalékkal többet kellett fizetni átlagosan, ezen belül a vezetékes gáz 18,4, a palackos gáz 5,8 százalékkal drágult. A szeszes italok, dohányáruk ára 6,3 százalékkal, a szolgáltatások 5,4 százalékkal drágultak, a tartós fogyasztási cikkek viszont csak 2,6 százalékkal.

Minek csökkent az ára? A margarin ára 31,2, a tejtermékeké 7,2 százalékkal a párizsi, kolbászé 6,9, a sertéshúsé 2,0 százalékkal mérséklődött, de csökkent az üzemanyagok ára is 1 százalékkal.

Mi mond az elemző? Nyeste Orsolya, az Erste vezető makrogazdasági elemzője Forbes.hu-nak is eljuttatott kommentárjában kifejti: az inflációs kép összességében vegyes. A következő hónapokban a forint stabilitása, a munkapiac feszességének oldódása és a várhatóan lassuló bérkiáramlás támogatja a dezinflációt. Ez utóbbinak a piaci szolgáltatások mérséklődő inflációjában kellene leginkább megjelennie.

Azonban az idei kedvezőtlen időjárás folyamatos felfelé irányuló kockázatot jelent az élelmiszerek áralakulására nézve, dacára a kormányzati árkorlátozó intézkedéseknek.

Ez utóbbi kivezetésének időpontjával kapcsolatos bizonytalanság úgy tűnik, még egy jó időre velünk marad, nehezítve az előrejelzéseket. A fentiek mellett az év második felének folyamatait a kedvezőtlen bázishatás is befolyásolja, így az év végéig döntően a 4-5 százalékos sávban, trend nélkül ingadozik majd várhatóan az éves inflációs index. Az Erste továbbra is fenntartja a 4,7 százalékos éves átlagra vonatkozó inflációs előrejelzését.

Több ebből
Az 1 százalékos növekedés is csak egy optimista forgatókönyv – összegez a makrogazdasági elemző
Erős forint lenne az érdekünk, a baj csak az, hogy a kormánynak ezt már nem hiszi el senki

Kapcsolódó cikkek