azkomgec logo
azkomgec.hu
azkomgec logo
azkomgec.hu
Főoldal / Zelenszkij szépen becsomagolt ajándékot pottyantott a Putyin& Co. ölébe a korrupcióellenes törvény módosításával

Zelenszkij szépen becsomagolt ajándékot pottyantott a Putyin& Co. ölébe a korrupcióellenes törvény módosításával

5 megtekintés
444
Julija Szvidirenko korrupció főügyész orosz-ukrán háború imf Ruszlan Kravcsenko antikorrupció korrupcióellenesség Volodimir Zelenszkij támogatás Európai Unió ügyészség Nemzeti Korrupcióellenes Iroda orbán viktor korrupcióellenes ügyészség vlagyimir putyin hibrid háború külföld
Zelenszkij szépen becsomagolt ajándékot pottyantott a Putyin& Co. ölébe a korrupcióellenes törvény módosításával

Nemzetközi felháborodás és ukrajnai tüntetések követték Volodimir Zelenszkij döntését, hogy aláírja azt a törvényt, ami a kritikusok szerint aláássa az ország korrupcióellenes hivatalainak függetlenségét. A törvényjavaslatot az ukrán civil társadalom és közélet rengeteg, külföldön is ismert alakja élesen kritizálta, de az Ukrajnát támogató nemzetközi intézmények sem túl elégedettek.

De mi is van a törvényben?

Kedden az ukrán parlament elfogadta, Volodimir Zelenszkij pedig aláírta a korrupcióellenes törvény módosítását, ami a mostanáig független intézményként működő Nemzeti Korrupcióellenes Irodát (NABU) és a korrupció elleni küzdelemre specializálódott Különleges Ügyészséget (SZAP) a Zelenszkij szövetségesének tartott főügyész (Ruszlan Kravcsenko) alá helyezi. Ez azzal jár, hogy mindkét szervezetet utasíthatja majd az ügyészség, a főügyész saját belátása szerint átirányíthat ügyeket más nyomozókhoz, vagy akár lezárhatja azokat.

A főügyészt az új törvény feljogosítja arra, hogy átruházza a SZAP ügyészeinek hatásköreit más ügyészekre, bekérje bármely ügy iratait, és ezeket más ügyészeknek adja át. Kötelező érvényű írásos utasításokat adhat a Nemzeti Korrupcióellenes Iroda számára és az általa folytatott büntetőeljárásokat más nyomozóhatóságokra ruházhatja át.Zelenszkij saját Telegram-csatornáján azzal indokolta a törvény módosítását, hogy meg kell szüntetni a szervezetekben lévő orosz befolyást. Szemen Krivonosz, a Nemzeti Korrupcióellenes Iroda vezetője a törvénymódosítás kapcsán így fogalmazott: „Most gyakorlatilag megsemmisítették a korrupcióellenes infrastruktúrát. Azt, amit a 2014-es Majdan-tüntetések követelésére, a társadalom igénye alapján, a magas szintű korrupció elleni harc céljából hoztunk létre. Ma ezt megsemmisítették, többek között olyan személyek közreműködésével, akik ellen maga a korrupcióellenes ügyészség emelt vádat.”

Mekkora probléma a korrupció Ukrajnában?

A nemrégiben kinevezett új ukrán miniszterelnök, Julija Szvidirenko arra hivatkozott, hogy a korrupció nem is olyan nagy probléma Ukrajnában. Persze, ahhoz képest, hogy három és fél éve szó szerint életre menő harcot vív az ország Oroszország ellen, tényleg nem az. De ha egy pillanatra a háborút figyelmen kívül hagyjuk, a korrupció hagyományosan elég súlyos gondot jelent. Sőt, az ukrán hadiipart ismerők szerint a háborús haszonszerzés kimaxolása miatt a helyzet még talán rosszabb is lett, bizonyos szempontból aláássa a háborús erőfeszítéseket.

Nyugati kritikák és dilemmák

Történelmileg Ukrajna nyugati partnerei – az Egyesült Államok és az Európai Unió – a pénzügyi támogatásaikkal kulcsszerepet játszottak abban, hogy rákényszerítsék az ukrán vezetést a reformokra, különösen a korrupcióellenes és jogállamisági területeken. A képlet egyszerű volt: nyugati pénz demokratikus reformokért cserébe. Többek közt a független ukrán korrupcióellenes rendszert tíz évvel ezelőtt az ő nyomásukra és felügyeletük mellett hozták létre.

Oroszország teljes körű inváziójának kezdete óta azonban előtérbe került a támogatás, és háttérbe szorultak a reformkövetelések. Amikor pedig amúgy is kényelmetlen a helyzet a Zelenszkij által folyamatosan kért, de meg nem adott fegyverszállítások miatt, a Nyugat nem igazán kéri számon a reformok elmaradását. Kicsit leegyszerűsítve az lett a hozzáállás, hogy az ukrajnai demokrácia támogatása várhat a háború után.Ha nincs háború, a nyugati közösség nagy eséllyel úgy reagált volna, hogy leállítja vagy felfüggeszti az Ukrajnának nyújtott támogatásokat, az IMF-kifizetéseket például biztosan blokkolták volna egy ilyen hír hallatán. De mivel az európai közösség kevés, de jól ismert kivétellel lényegében egyetért abban, hogy az ukránok az európai országokat is védik, rendkívül nehéz – kvázi lehetetlen – meghozni ezt a döntést. Egyelőre még képlékeny, milyen reakció érkezik majd Ukrajna nyugati támogatóinak részéről az antikorrupciós törvény módosítására. De a támogatások leállításánál valószínűbb, hogy azok tovább fognak folyni, mert Európának saját érdeke az, hogy finanszírozza Ukrajna védelmét.