Megakadt a szaúdi sci-fi csíkváros építése

Szaúd-Arábia jelentősen átszervezné a gigantikus NEOM projektet: több mint ezer alkalmazottat helyeznének át Rijádba, sokakat pedig el is bocsáthatnak a költségek visszafogása és a szigorúbb felügyelet érdekében. A NEOM központját a sivatagi építkezési helyszínről visszavinnék a fővárosba, ezzel megszűnnének az ott dolgozók számára nyújtott juttatások (szállás, étkezés), ami gyakorlatilag fizetéscsökkenést jelentene.
A projektet finanszírozó állami vagyonalap (PIF) átfogó ellenőrzést indított a korábbi vezető, Nadhmi Al-Nasr távozása után, és a nagyszabású terveket – köztük a 170 kilométeres lineáris várost – jelenleg felülvizsgálják és visszafogják. Az eredetileg 2030-ra tervezett másfél millió lakos helyett most már csak 300 ezres célról beszélnek.
A NEOM projektről négy évvel ezelőtt írtunk bővebben, többek között azt, hogy a futurisztikus megaváros a szaúdi koronaherceg és az ország de facto vezetője, Mohammed bin Szalmán (MBS) saját projektje:
A tervezett város közel 26 ezer négyzetkilométeren terülne el, vagyis több mint hússzor akkora területen helyezkedne el, mint New York, sőt, nagyobb lenne, mint egész Izrael. De ha ez nem lenne elég, MBS egy olyan dolgokat álmodott a futurisztikus városába, hogy ha mindezzel egy új sci-fi forgatókönyvírója állna elő, azt mondaná neki a producer, hogy ez így már tényleg túl sok, vegyen kicsit vissza.
Amikor 2017-ben bejelentették a NEOM-ot, úgy volt, hogy ez lesz a Szaúd-Arábia olajfüggő gazdaságának diverzifikálására és külföldi befektetések bevonására irányuló erőfeszítések központi eleme. A kezdeti költségbecslések 500 milliárd dollárról szóltak, ám ez a szám 1,5 billió dollárra duzzadt, ahogy a királyság ambíciói nőttek. Azóta azonban új célok is megjelentek, mint például a 2030-as világkiállítás megrendezése Rijádban és a 2034-es férfi labdarúgó-világbajnokság. Ezek az események – mindkettőt a NEOM elindítása után ítélték oda – most prioritást élveznek.