Havi félmilliót kap a szegedi egyetemtől a Fidesz helyi frakcióvezetője, aki korábban az MNB zűrös alapítványának felügyelő bizottságában ült

„Szakértői támogatás nyújtása az SZTE és a különböző köztestületekkel (megyei és városi közgyűlés) és egyéb közszereplőkkel való kapcsolatépítésben, kapcsolattartásban” – így szól a munkaköri leírása a Szegedi Tudományegyetemen Polner Eörsnek, amiért bruttó 500 ezer forintot kap havonta. Polner emellett szegedi közgyűlés fideszes frakcióvezetője is. Az egyetemi szerződés részleteit a helyi Szegeder nevű lap szerezte meg.
Polner azután kezdett a szegedi egyetemen dolgozni, hogy távozott a Magyar Nemzeti Bank (MNB) Pallas Athéné Domus Meriti Alapítványának (PADME) felügyelőbizottsági elnöki tisztségéből, ahol 2019-óta töltött be funkciót. A szegedi poltikus nem sokkal azelőtt távozott a PADME FB-ből, hogy MNB új elnöke, Varga Mihály nagytakarítást indított a Matolcsy György köre által vezetett MNB-alapítványoknál.
A szerződése szerint tavaly december elseje óta dolgozik Polner a Szegedi Tudományegyetemnél közkapcsolati tanácsadóként, ez a megbízás határozott időre, 2025. november 30-áig szól. A szegedi Fidesz frakcióvezetője emellett a Szent Ágota Gyermekvédelmi Szolgáltatónál – melynek a volt szegedi KDNP-s önkormányzati képviselő Kothencz János az igazgatója – jogi tanácsadó, így összesen havi bruttó egymilliót – 500–500 ezret – keres a két helyen.
A szegedi egyetemet fenntartó alapítvány kuratóriumának tagjai között – ahogy más, „alapítványosított” egyetem esetén is – több kormányközeli személy is van, például Jászai Gellért és Trócsányi László. „Szeged Megyei Jogú Város Közgyűlésének képviselője vagyok. A Közgyűlés illetékes bizottsága nem állapított meg összeférhetetlenséget” – válaszolta Polner Eörs a Szegeder azon kérdésére, miszerint nem tartja-e összeférhetetlennek azt, hogy aktív politikusként ad tanácsokat az egyetemnek.
Varga Mihály új jegybankelnök, miután hivatalba lépett, azonnal személycseréket hajtott végre a Magyar Nemzeti Bank utolsó megmaradt alapítványánál és annak cégénél. Mindez azután történt, hogy Varga belengette, „minden jogi lehetőségre és területre kiterjedő” vizsgálatot tartanak, amiért Matolcsy György korábbi jegybankelnök utolsó előtti munkanapján gazdát cserélt a jegybanki alapítványok vagyonkezelője, és az a Matolcsy–Száraz-kör kezébe került. Matolcsy távozása után pedig jelentést készített az Állami Számvevőszék (ÁSZ) az MNB alapítványi gazdálkodásáról, és egészen durva hiányosságokat és komoly veszteségeket állapítottak meg.
(via Telex)