Péterfalvi Attila leírta, hogyan azonosíthatják a Pride résztvevőit

Péterfalvi Attila, a Nemzeti Adatvédelmi és Információszabadság Hatóság (NAIH) elnöke Tordai Bence kérdésére leírta, hogyan zajlik a Pride esetében belengetett arcképfelismerési eljárás.
Az ismeretlen személyről készült fényképet a rendőrség az Integrált Portál Alapú Lekérdező Rendszeren (IPL) keresztül kéri le, így veszi igénybe az arcképelemzési rendszert. Miután a rendőrségi ügyintéző a lekérdezés céljának, ügyszámának és a lekérés jogalapjának megjelölésével feltöltötte a fényképet, a rendszer valamennyi olyan nyilvántartásban végrehajtja a keresést, amibe okmányfotók vannak feltöltve. Ha több lehetséges személyazonosság is felmerül, a képeket egyesével elemzik.
Az adatlapokat az IPL rendszeren keresztül megküldik az Nemzeti Szakértő és Kutató Központ Arcképfelismerő (NSZKK) Elemző Osztályának, ahol lehetőség van rá, hogy egy szakértő még pontosabban azonosítsa az ismeretlen személyt.
Az NSZKK az IPL rendszeren keresztül küldi meg a feltöltött képmetszet azonosításáról szóló szakértői választ. Az azonosítás az arcképelemzési nyilvántartásban jelenik meg, amiről az ügy rendőrségi előadója értesítést kap. Az előadó ezután megtekintheti az azonosított személy adatlapját, amin ugyanazok az adatok vannak, mint a személy igazolványán.
Tordai Bence szerint az ismertetett eljárás nagyon lassú, és akár 500 évig is eltarthat a Pride résztvevőinek azonosítása.
Az azonosítás folyamatáról és a várható következményeiről ebben a cikkben írtunk korábban.