Napi dili: olvassuk Schmidt Mária mondatait a Magyar Nemzet nagyinterjújából úgy, mintha Orbánnak üzenne

Nagyinterjút közölt a Magyar Nemzet Schmidt Máriával, amelyben az Orbán-kormány főideológus-főtörténésze összefoglalja a NER narratíváját a világról. Ha valaki meg akarja érteni, mit gondol a Fidesz a nyugat-európai folyamatokról, az oroszokról, Amerikáról, akkor ezt a világlátást egyébként egész kereken, koherensen és érthetően átadja Schmidt, más kérdés, hogy egyetért-e vele az ember, vagy elfogadja-e igaznak az állításait.
Na, de a lényeg nem az, amit már ezerszer elmondott máshol is, hanem az, hogy vannak benne olyan gondolatívek, amelyekben a külföldi helyzetről magyaráz, de ha úgy olvassuk, hogy szándékosan a magyar helyzetre értelmezzük, főleg most, a Tisza Párt árnyékában, akkor igazából elég izgalmas gondolatok egy fideszestől. Íme, pár szövegkörnyezetből kiragadott Schmidt-mondat:
- A demokráciának az az alapelve, hogy csak a többség döntése alapján megalakuló politikai vezetés legitim. De csak akkor és addig legitim, amíg megengedi a verseny szabadságát. Vagyis annak lehetőségét, hogy a következő alkalommal a politikai élet egyéb szereplői alkossanak többséget. Ha ezt a versenyszabadságot bármilyen eszközzel megsértik, az megkérdőjelezi a legitimitást. Bármilyen kormányzási formáról legyen szó, az alapját mindig a legitimitás adja.
- A legitimitásnak nincs köze a bírósági döntéshez. A legitimitás az emberek szívében van, arról ők döntenek. És akár pillanatok alatt is előállhat olyan helyzet, ami miatt elillan a bizalom, és akkor elzavarják a hatalmon lévőt. Mindegy, hogy a bíróság mit mondott. Tehát a döntés mindig az emberek kezében van.
- Amikor bizonytalan a hatalom, akkor mindig a cenzúra fegyveréhez nyúl.
- Már volt itt elég orosz invázió, nem szeretnénk még egyet átélni.
- Egy nagyon-nagyon jó országot építettünk az elmúlt 15 év alatt. Természetesen nem a kormány építette, hanem az emberek építették maguknak.
És ez viszont már valóban a NER-nek szól:
- Ne haragudjon, nem vagyunk egyformák. Biztos, hogy nem adnék ki vagyonokat táskákért.
- Mindenki legyen sokkal szerényebb, van mire.