azkomgec logo
azkomgec.hu
azkomgec logo
azkomgec.hu
Főoldal / Trump kiválasztotta a nyerő témát, és elkezdte vele tesztelni az amerikai demokratikus berendezkedést

Trump kiválasztotta a nyerő témát, és elkezdte vele tesztelni az amerikai demokratikus berendezkedést

11 megtekintés
444
nemzeti gárda musk Insurrection Act los angeles karen bass Donald Trump Home Depot Phil McGraw gavin newsom ice külföld
Trump kiválasztotta a nyerő témát, és elkezdte vele tesztelni az amerikai demokratikus berendezkedést

Tavaly novemberben különösen gyorsan történtek a dolgok Los Angeles vezetésében. Miután a megválasztott, de még nem hivatalban lévő elnök, Donald Trump bejelentette, hogy akár katonai erővel is végrehajtja a kampányában megígért tömeges kitoloncolásokat, Amerika második legnagyobb városában már másnap elfogadtak egy „menedékváros-jogszabályt”. A demokrata vezetésű, a bevándorlókkal hagyományosan toleráns, a gazdaság egy részét is rájuk építő nagyváros a jogszabály értelmében például

  • a saját erőforrásait nem állíthatja a szövetségi (kormányzati) bevándorlási hatóságok szolgálatába,
  • nem gyűjthet adatokat az emberek bevándorlási státuszáról,
  • a városi alkalmazottaknak megtiltja, hogy értesítsék a szövetségi hatóságokat az illegális bevándorlók előállításáról vagy elengedéséről.

A republikánus, bevándorlásellenes Trump és a demokrata, bevándorlással toleráns Los Angeles közötti harc kódolva volt a rendszerben, többszörösen is. Nemcsak a bevándorlókhoz való hozzáállás és a politikai oldal különbsége miatt, hanem amiatt is, hogy ez a törésvonal tökéletes indok a központi kormány és helyi politikai erők közötti erőméregetésre.

Aztán pénteken Trump belekezdett.

A szövetségi bevándorlási hatóság (ICE, Immigration and Customs Enforcement) emberei több mint 40 bevándorlót tartóztattak le a Home Depot nevű áruház parkolójában, ott, ahol egy erre szakosodott szervezet napi melókat osztogat legálisan, és rajtaütések voltak az Ambiance Apparel nevű ruhacégnél is. A lépést, hogy úgy fogalmazzunk, nem tartották elegánsnak a Los Angeles-iek, az ICE ugyanis nem problémás emberekre, bűnözőkre, hanem kétkezi munkából megélni próbáló munkavállalókra csapott le terepmintás ruhában, golyóálló mellényekben. Olyanokra, akik nélkül nagy eséllyel megbénulna a város, de egész Kalifornia gazdasága is.

A hír gyorsan terjedt, és gyorsan megjelentek a helyszíneken a rokonok, ismerősök és tiltakozók is, akik megpróbálták megakadályozni a letartóztatásokat és az elszállításokat. A tüntetések gyorsan erőszakossá váltak, a fejleményekről többször is beszámoltunk azóta, időrendben ebben, ebben és ebben a cikkben. A tiltakozások negyedik napja tartanak, a kormány pedig igyekszik látványosan durván rendet rakni. A letartóztatások száma 56-nál áll a legfrissebb hírek szerint, a letartóztatottak között van egy szakszervezeti vezető is.

A nagy kérdés most, hogy Trump politikailag mennyire akarja eszkalálni ezt az egészet, illetve mennyire tudja rákényszeríteni az akaratát egy tagállamra és egy városra. Van, aki úgy fogalmazza meg a kérdést, hogy most dől el, mennyire tudja autoriter irányba vinni Amerikát. A New York Times szerint például ez már az.

Hogy mennyire akarja Trump azt, ami most zajlik, arra a válasz nem túl bonyolult: nagyon.