Ikerműholdakkal kutatja a NASA a mágneses mező titkait

Két új műholdat bocsátott fel a NASA azzal a céllal, hogy megfejtsék, miként védi meg bolygónkat mágneses mezeje az űridőjárás hatásaitól. A TRACERS névre keresztelt ikereszközöket július 23-án, magyar idő szerint 20:13-kor bocsátották fel a kaliforniai Vandenberg Űrhaderőbázisról egy Falcon 9 rakéta segítségével.
Az amerikai űrügynökség közleménye szerint három órával indulásuk után a földi irányítóközpont már kapcsolatba is lépett a műholdakkal, amelyek egymás mögött 10 másodperces eltéréssel keringenek az északi pólus közelében. A következő négy hét egy tesztperiódus lesz, amely után – ha minden műszerük megfelelően működik – kezdetét veszi a 12 hónapos küldetés.
Ebben az egy évben az ikerműholdak rekordszámú, 3000 mérést végeznek el, amelyekkel a mágneses átkötődés nevű jelenséget vizsgálják. Ez a folyamat akkor jelentkezik, amikor a napszél nekiütközik a Föld mágneses mezejének. Ilyenkor a mágneses erővonalak szétszakadnak, majd gyorsan újra összekapcsolódnak, ami hatalmas energiafelszabadulással jár.
A TRACERS ikereszközeivel együtt a NASA földkörüli pályára állított három másik kisméretű műholdat is,
- a Föld által az űrbe bocsátott sugárzást vizsgáló Athena EPIC-et,
- az új kommunikációs megoldásokkal kísérletező PExT-et,
- valamint a Van Allen sugárzási övben található töltött részecskéket tanulmányozó REAL-t.
Lapunk rendszeresen számol be az űrkutatás terén elért legújabb eredményekről, a témában készült korábbi cikkeink alább elérhetők: