azkomgec logo
azkomgec.hu
azkomgec logo
azkomgec.hu
Főoldal / André Goodfriend: Tíz év után visszatérve a változás hiánya az igazán meglepő

André Goodfriend: Tíz év után visszatérve a változás hiánya az igazán meglepő

3 megtekintés
Nagyvilág amerika andré goodfriend diplomácia egyesült államok interjú usa
André Goodfriend: Tíz év után visszatérve a változás hiánya az igazán meglepő

Mintha Magyarországon kifejezetten sokszor vezetnék ügyvivők az amerikai nagykövetséget kinevezett nagykövetek helyett.

Magyarország nem az egyetlen hely, ahol sokszor vannak ügyvivők. Indiában szolgáltam a kilencvenes évek közepén, ők is feltették ugyanezt a kérdést. Több mint egy évig volt ügyvivőnk két nagykövet között, szóval ez más országokban is előfordul. Nem feltétlenül árul el semmit a két ország kapcsolatáról, néha inkább az Egyesült Államok belső helyzetéről szól. Például, amikor én voltam itt ügyvivő, az nem a Magyarországgal való kapcsolat miatt volt. Valójában Colleen Bellt még az érkezésem előtt jelölték nagykövetnek – ez volt az Obama-kormányzat egyik első nagykövet-jelölése –, ám abban az évben, 2013-ban sok jelölés megakadt a szenátusban, így Colleen Bellé is.

A kitiltási botrány

2014 októberében az Egyesült Államok hat magyar állampolgár számára megtiltotta az amerikai beutazást. Az állampolgárok neve máig nem ismert, egyedül Vida Ildikó, a NAV akkori elnöke ismerte el, hogy a neve szerepel a listán. André Goodfriend, az Egyesült Államok akkori ügyvivője arra hivatkozott, hogy a listán szereplő személyek korrupciós tevékenységben vettek részt. Erről hivatalos vád sosem érkezett.

Ami most talán más, hogy nekem akkor misszióvezető-helyettesnek kellett volna lennem. Valójában ezért is helyeztek ide, hogy a nagykövet alatt szolgáljak. És, amikor nincs nagykövet, a helyettes szokott ügyvivővé válni, ez történt akkor is, amikor én elmentem. Érdekes, hogy miután Pressman nagykövet távozott, a helyettese nem lett ügyvivő. Ez talán a különbség, a helyettes helyett a jelenlegi amerikai kormányzat valaki mást küldött ügyvivőnek. Hogy ez mit mond el, arról csak találgatni lehet. Lehet, hogy a jelenlegi amerikai kormányzat nem akarta, hogy bárki, aki Pressman nagykövethez kötődött, képviselje az Egyesült Államokat. A magyar kormány fejében lett volna valamilyen asszociáció az előző nagykövethez. Meg akarták szakítani ezt a kapcsolatot, és valaki mást akartak.

Ha az Egyesült Államok magyarországi diplomáciáját nézem az elmúlt 15 évben, úgy tűnik, hogy a politikai beszédben vagy a politikai hangnemben minden nagy elmozdulás ügyvivők alatt történt. Amikor ön volt ügyvivő, akkor vált erőteljesebbé az amerikai kommunikáció. Amikor David Kostelancik volt az ügyvivő, szintén erősödött a kritika. Van egy ismert történet róla, hogy elsőként ő szólalt fel a szabad sajtó védelmében a diplomaták közül, és azóta a mostani kormányzat szinte bosszúként blokkolja a további kinevezését. Most, hogy Robert Palladino az ügyvivő, van egy hatalmas elmozdulás a másik irányba.

Nem értek egyet önnel. Nézzük meg, mi történt az érkezésem előtt: