Ijesztő hatása lehet Donald Trump „korszakalkotó” rendeleteinek

Alaposan ráijesztett a világra a kínai DeepSeek chatbot 2025 elején. Nem csupán azért, mert komoly biztonsági kockázatot jelent, hanem azért is, mert a hírek szerint sokkal olcsóbban képezték ki a chatbot alapját képező nyelvi modellt. Emellett az is dermesztő, hogy ideológiája volt a fejlesztésnek, például kerülte a Kínai Kommunista Pártra nézve negatív kérdéseket. Az OpenAI és a többi techcég számára azonban kapóra jött ez a kínai hack, ugyanis végre meg tudták indokolni, miért kell szabályozás nélkül, őrült gyorsasággal kihozni a fejlesztéseiket.
Donald Trump elnök pedig úgy tűnik, abszolút partner ebben, sőt. A regnáló elnök a napokban három rendeletet írt alá, amelyek kapcsán úgy fogalmazott: az Egyesült Államok bármit meg fog nyerni annak érdekében, hogy vezető szerepre tegyen szert a mesterséges intelligencia terén – írja a TechCrunch. Ennek részeként bejelentette, hogy
Az AI Action Plannek nevezett terv részeként bemutatott rendeletek azt is meghatározzák, hogy az államok nem alakíthatnak ki külön szabályozást az AI-ra vonatkozóan, ebben az adminisztráció álláspontja lesz az irányadó. Egy másik rendeletben deklarálta: a hosszas tesztelési folyamatok helyett a try-first, vagyis az elsőként próbáljuk ki rendszert kívánja meghonosítani a cégeknél, ami sokak szerint azzal járhat, hogy félkész, hibás vagy akár kifejezetten veszélyes fejlesztéseket szabadíthatnak rá a társadalomra.
A rendelet emellett megtiltja a szövetségi kormány számára olyan új technológia beszerzését, amely bármilyen ideológiát népszerűsít, vagy előtérbe helyez. Az elnöki dokumentum példaként említi, hogy a kormányzati használatban a jövőben tilalom vonatkozik az olyan szoftverekre, amelyekbe az úgynevezett „diverzitás, egyenlőség, befogadás” (DEI) politikai elképzelés elemeit programozzák be.
A szakértők arra figyelmeztetnek, a rendelet visszatartó hatással lehet a fejlesztőkre, akik nyomást érezhetnek, hogy a modellkimeneteket és az adatkészleteket összehangolják a Fehér Ház retorikájával. Azt azonban egyelőre nem tudni, melyik cégek fejlesztései felelnek meg a Trump-kormányzat érdekeinek.
Múlt héten az OpenAI, az Anthropic, a Google és az xAI is szerződést írt alá a Védelmi Minisztériummal, amelynek értelmében egyenként akár 200 millió dollárt is kaphatnak olyan AI ügynöki munkafolyamatok fejlesztésére, amelyek kritikus nemzetbiztonsági kihívásokat kezelnek. Ezek közül vélhetően Elon Musk chatbotja felel meg legjobban Trump kritériumainak.