Avi Loeb szerint a legújabb csillagközi objektumot is idegenek építhették

Avi Loeb, a Harvard Egyetem munkatársa és kollégái új, preprint tanulmányukban felvetik, hogy a 3I/ATLAS egy potenciálisan ellenséges földönkívüli civilizáció álcázott technológiája lehet – írja a Live Science. Loeb egykor elismert és megbecsült csillagász volt, hajmeresztő elméletei miatt azonban mára meglehetősen megosztó személyiség lett.
A 3I/ATLAS-t július 1-én észlelték, az objektum különlegessége, hogy ez csupán a harmadik csillagközi eredetű látogató, amelyet a Naprendszerben észleltek. Az első a 2017-es ‘Oumuamua volt.
A 3I/ATLAS kapcsán elég egyértelmű a kutatók álláspontja: egy meglehetősen nagy üstökösről van szó, amely ráadásul igen ősinek tűnik. Az ‘Oumuamua ugyanakkor jóval rejtélyesebb, több furcsa vonása is van, igaz, ezekre számos, a természetes eredetre fókuszáló magyarázat született.
Loeb már az ‘Oumuamua kapcsán felvetette, hogy az egyedi tulajdonságok hátterében mesterséges eredet állhat. A Naprendszerben megjelenő idegen technológiákról szóló hipotéziséről azóta két könyvet is megjelentetett, ezek kapcsán a 24.hu egy-egy interjút is készített a szerzővel, ezek itt és itt érhetők el.
A kutató és kollégái új cikküket egyfajta gondolatkísérletnek tekintik. Érdemi bizonyítékokat nem sorakoztattak fel, ehelyett az üstökös állítólagos rendellenes jellemzőire mutatnak rá.
Idegen technológia?
Loeb külön blogbejegyzést szentelt a tanulmánynak, ebben azt írja, hogy amennyiben a 3I/ATLAS egy technológiai alkotás, úgy bizonyíték lehet a sötéterdő-elméletre. E szerint a fejlett civilizációk óvatosan osonó vadászok a világűrben, akik próbálják nem felkelteni a zsákmányok és ragadozók figyelmét.
Ha a hipotézis helyesnek bizonyul, annak potenciálisan súlyosak lesznek a következményei az emberiségre nézve, és valószínűleg védekező intézkedések meghozatalát teszik szükségessé
– emeli ki.
A publikációban a szakértők főként a 3I/ATLAS szokatlan pályájára fókuszálnak. Az égitest lényegesen gyorsabban mozog, mint a másik kettő csillagközi objektum, a már említett ‘Oumuamua és a 2019-es 2I/Borisov üstökös, ráadásul ezektől eltérő szögben lépett be a Naprendszerbe.
Loeb szerint az objektum pályája különféle előnyökkel járhat egy idegen civilizáció számára, és segíthet a Föld megfigyelésében. Az egyik ilyen előny, hogy a 3I/ATLAS viszonylag közel kerül három bolygóhoz: a Jupiterhez, a Marshoz és a Vénuszhoz, a földönkívüliek így nehezen észlelhető eszközöket helyezhetnek ki.

A 3I/ATLAS október végén lesz a legközelebb a Naphoz, ám épp a csillag túlsó oldalán jár majd. Loebék szerint ez szintén szándékos lehet, a nagy sebesség eközben ellehetetleníti, hogy szondával befogjuk.
A csapat a sebesség alapján arra jutott, hogy az objektum nagyjából 8000 éve lépett át rendszerünk külső határán. A szakértők szerint ekkoriban az ember már létrehozott elég fejlett technológiákat ahhoz, hogy érdemes legyen dokumentálni a Földet.
A kutatók azt is állítják, hogy nincs elég bizonyíték a 3I/ATLAS üstökös mivoltára. Egyik fő érvük, hogy nem észleltek az objektumnál jellegzetes illékony anyagokat.
Teljes képtelenség
A Live Science által megszólaltatott szakértők cáfolják Loeb megállapításait. Darryl Seligman, a Michigani Állami Egyetem munkatársa szerint számos teleszkóp vizsgálta már az égitestet, és az egyértelműen az üstökösaktivitás jeleit mutatja. A szakember kiemelte: a 3I/ATLAS még túl messze jár a Naptól ahhoz, hogy közvetlen bizonyítékokat találjanak illékony anyagaira, a következő hetekben vagy hónapokban ugyanakkor ez megváltozhat.
Minden bizonyíték arra utal, hogy ez egy közönséges üstökös, amely egy másik csillagrendszerből lökődött ki, ahogyan számtalan milliárd üstökös lökődött ki a mi naprendszerünkből
– tette hozzá Samantha Lawler, a Regina Egyetem csillagásza.
Loeb egyébként maga is elismeri, hogy az idegen technológia forgatókönyve nagyon valószínűtlen. A Live Science-nek nyilatkozó szakértők ennek ellenére csalódottságukat fejezték ki a publikáció kapcsán.
Chris Lintott, az Oxfordi Egyetem munkatársa szerint világszerte várják a csillagászok az üstökös vizsgálatát és az együttműködéseket. A kutató úgy látja, a mesterséges eredettel kapcsolatos elképzelés teljes képtelenség, ráadásul sértő azok munkájára nézve, akik próbálják megérteni az objektumot.
„Tapasztalatom szerint a tudósok túlnyomó többsége egyetért abban, hogy a rendkívüli állítások rendkívüli bizonyítékokat követelnek, ám a bemutatott bizonyítékok egyáltalán nem rendkívüliek” – mondta Lawler.