240 ezren költöztek máshová tavaly: így vándorolt az ország

Továbbra is kettősség jellemzi a magyarok állandó belső vándorlásait: vannak olyan vármegyék, amelyek fokozatosan szinte kiürülnek, míg máshol lassan ki kell tenni a településeknek a “megtelt” táblát; még mindig a fővárosi agglomeráció vonzza a legtöbb beköltözőt – közölte a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) adatai alapján az OTP Ingatlanpont csütörtökön az MTI-vel.
A KSH belső vándorlásra vonatkozó friss adatai alapján 2024-ben több mint 240 ezer ember mozdult meg Magyarországon és költözött tartósan máshová. Ezzel a 2023-as 220 ezerhez képest mintegy 10 százalékkal élénkült a vándorlási kedv, de még messze van a 2021-es csúcstól, ami 307 ezer volt – írták.
A beköltözők és kiköltözők számának különbözete Budapest esetében lassan tíz éve negatív: bár tavaly közel 30 ezren költöztek a fővárosba, majdnem ezerrel többen hagyták el azt. Elsősorban Pest vármegye profitált a belső vándorlásból, 2024-ben 5800-zal többen költöztek be, mint onnan el. A második helyen Győr-Moson-Sopron áll 1500 fős pozitív szaldóval, míg a harmadik Fejér vármegye, ahol valamivel 1100 felett volt a szám. Ezzel szemben Borsodból és Szabolcsból több mint 2500-zal többen költöztek el, mint ahányan oda vágytak tavaly.
Az elmúlt tíz év (2015-2024) vándorlási különbözetét tekintve ebben az időszakban Pest vármegye lakossága több mint 114 ezerrel bővült csak a belföldi vándorlás eredményeként, hiszen több mint félmillióan vándoroltak oda, miközben kevesebb mint 400 ezren mentek el máshová.
Bár Budapest esetében a második legmagasabb a bevándorlás, a főváros lakossága még így is majdnem 45 ezerrel csökkent tíz év alatt a belföldi vándorlás miatt. Budapestet leszámítva a legnagyobb nettó elvándorlás Borsod és Szabolcs vármegyékből volt, mindkettőnél mintegy 30 ezerrel csökkent a népesség az elmúlt tíz évben.
Emlékeztettek, hogy részben ezekre reagálva született meg a helyi önazonosság védelméről szóló törvény, amit az elmúlt hetekben az Országgyűlés elfogadott. Ennek értelmében a helyi önkormányzatok akár korlátozhatják vagy meg is tilthatják a beköltözést, illetve az ingatlanszerzést.
A közlemény idézte Valkó Dávidot, az OTP Ingatlanpont vezető elemzőjét, aki elmondta, a belföldi vándorlás hatással van a kereslet-kínálati viszonyokra és így a lakáspiaci árakra is, hiszen a magasabb beköltözési kedv fokozza a keresletet, így felfelé hajtja az árakat. Mindez összefüggésben lehet az egyes vármegyékben elérhető munkalehetőségekkel, amelyek szintén tükröződnek a négyzetméterárakban.