Fegyelmi indult a Pázmányon három pszichológus ellen, mert azt írták, hogy a szeretetteljes család fontosabb a gyereknek, mint a szülők neme

Etikai és fegyelmi eljárás indult a Pázmány Péter Katolikus Egyetemen több oktató ellen, akik tudományos munkájukban az LMBTQ+-közösségek elfogadottságát vizsgálták, és arról írtak, hogy egy keresztény szellemiségű egyetem oktatóiként és pszichológusként azt vallják, hogy minden szeretetre épülő kapcsolat egyenértékű – értesült a 444.
A HVG-ben a Budapest Pride előtt megjelent, elfogadó hangvételű véleménycikkük miatt három pszichológust (Kengyel Judith Gabriella, Szondy Máté és Zsila Ágnes) vontak felelősségre. A cikkben többek között kifejtették:
Legyen szó a Pride betiltásáról vagy a homoszexualitásra utaló könyvek befóliázásáról, a jogkorlátozások visszatérő indoka a gyermekek védelme. Ezzel szemben számos kutatás igazolta, hogy az azonos nemű és a heteroszexuális párok gyermekei között nincs különbség az általános egészségi mutatók, a tanulás, az érzelmi nehézségek és az azokkal való megküzdés terén.
A 444 úgy tudja fegyelmi eljárásokat a konzervatív vezetésű bölcsészkar dékánja, Birher Nándor kezdeményezte, aki 2022-ben lett dékán, majd nemrég újabb három évre is kinevezték. A lap megjegyzi, hogy Birher érdekeltsége korábban rendszeresen kapott megbízásokat a Farkas Flórián vezette ORÖ-től.
A cikkből kiderül, hogy egy negyedik oktatót, Bognár Bulcsút, aki melegellenes attitűdöket vizsgált egy tudományos kutatásban, látszólag „átszervezés” címén bocsátottak el, annak ellenére, hogy kiemelkedő tudományos teljesítménnyel bír és tanulmánya a legmagasabb besorolású nemzetközi vallástudományi folyóiratban, a Religionsben is megjelent.
Zsila Ágnes esetében korábban publikációs támogatást is megvontak és megtagadták docensi kinevezését is – állítólag azért, mert nem volt hajlandó nyilatkozni vallási szokásairól.
Az egyetemnek az sem tetszett, hogy az oktatók kiket hívnak meg vendégként az órákra. Miután Kengyel Judith Gabriella óráin egy LMBTQ-szervezet képviselői is szerepeltek azért, hogy bemutassák a civil szervezetekben dolgozók munkáját és ezen keresztül a hallgatók megismerjék a sérülékeny csoportokkal való pszichológiai munka jellemzőit, a PPKE szigorított az oktatási szabályokon. Ennek értelmében a vendégelőadók meghívását már előzetesen engedélyeztetni kell.
A 444 azt írja, hogy már a hallgatók is érzékelik az egyetem részéről az LMBTQ+-témák háttérbe szorítását: egyesek már nem mernek ilyen témában szakdolgozni. Gömbicz Kata például ugyan a transzneműekről szóló dolgozatával a pázmányos Fiatal Kutatói Díj első helyezettje lett, de a díjátadó ünnepségen már nem mutathatta be kutatását, és ezt követően az egyetem szabályban tiltotta meg az LMBTQ+-témájú pályázatokat.