azkomgec logo
azkomgec.hu
azkomgec logo
azkomgec.hu
Főoldal / Szárad a Tisza: soha nem volt még ilyen alacsony a vízszintje

Szárad a Tisza: soha nem volt még ilyen alacsony a vízszintje

3 megtekintés
Tudomány aszály szárazság tisza vízgazdálkodás vízhiány zöldövezet
Szárad a Tisza: soha nem volt még ilyen alacsony a vízszintje

Drámai videót tett közzé a Greenpeace a Tisza állapotáról. A felvételen látszik, amint alig több mint egy hónap leforgása alatt drasztikusan lecsökkent a folyó vízszintje, amely július 2-ára rekord alacsonyra apadt.

Amint a természetvédelmi szervezet új közleményében írja, a 19. század közepe óta létező szolnoki vízmérő soha nem mutatott még olyan alacsony vízszintet, mint július 2-án 22 órakor. Legutóbb a 2022-es történelmi aszályban dőlt meg a minimum rekord, akkor -291 centiméteren állt a vízszint, most pedig elérte a -292 centimétert. Ha folytatódik az aszály, további csökkenés várható.

A Greenpeace áprilisban helyezett ki egy kamerát a Tisza mellé azzal a céllal, hogy bemutassa, milyen tragikus változást okoz a vízhiány a folyó vízhozamában. A szervezet által készített felvételen napról napra figyelemmel követhetjük, hogyan bukkanak ki a korábban víz alatt lévő partszakaszok.

Szárad a Tisza, és a helyzet évről évre romlik. Víztartalékok helyett a hiányt halmozzuk, a kormányzati intézkedések pedig nem enyhítik, hanem fokozzák a vízhiányt. Ingyen öntözési lehetőséget kínál az agrárminiszter – de miből? A miniszterelnök korábban azt állította, hogy feleslegünk van vízből – ez sajnos óriási tévedés. A vízügyben már zajlanak pozitív folyamatok, de a mezőgazdaság és a gazdaság átalakítása nélkül a Kárpát-medence kiszárad. A természettel – és benne a vízzel is –  sürgősen meg kell tanulnunk újra együttműködni

– mondta Pribéli Levente, a Greenpeace biodiverzitás kampányfelelőse.

A Greenpeace szerint a vízhiány sürgető probléma, amely mihamarabbi cselekvést igényel. Fontos lépés lenne például a gazdálkodás átalakítása, a vízmegtartás, a vizes előhelyek helyreállítása, a vízigény csökkentése, illetve a klímaváltozást okozó kibocsátások mérséklése.

Lapunk korábban számos cikkben foglalkozott a magyarországi vízhiány és vízgazdálkodás témájával, ezek a tartalmaink alább elérhetők:

Kapcsolódó cikkek