Mit lehet tenni, ha zavar, hogy vaddisznók jönnek szembe Budapest utcáin?

Egyre több a vaddisznó a XII. kerületben, kis túlzással a Hegyvidék lakói már meg sem lepődnek, ha fényes nappal szembe megy velük az utcán néhány példány. Ember és a termetes vadállat találkozásának kimenetele sokszor a vakszerencsén múlik, a vaddisznó ráadásul a természet egyik fenegyereke. A felnőtt egyedek tekintélyes tömegükkel, agyaraikkal vagy fogaikkal komoly sérülést képesek okozni, meg is ölhetik az embert – ha mást nem is, Zrínyi Miklós halálának történetét mindenki ismeri.
A hétköznapokban inkább az jelenthet veszélyt, hogy menekülés közben feldöntheti, megharaphatja az embert, de azt se feledjük: a disznó feje nagyjából lágyékmagasságban van, agyarával egyetlen mozdulattal felsértheti a combartériát is
– mondja a 24.hu-nak Földvári Attila, az Országos Magyar Vadászkamara szóvivője.
Nem akarjuk az ördögöt a falra festeni, de a kerület Facebook-oldalán megjelenő posztok és hozzászólások arra utalnak, sokak fenyegetőnek érzik e szomszédságot. Mások azonban teljesen természetesnek veszik, miközben ahogy ilyenkor lenni szokott, a lehetséges megoldásokon is megy a vita: együtt létezni, kilőni vagy elszállítani a vadat?
Igazságot tenni nyilván nem tudunk, a probléma kezelése rendkívül összetett, és sokkal inkább megelőzést kíván, mint puskát vagy ketrecet. Mit keresnek a vaddisznók Budapesten? Miért beszélhetünk immár városi populációkról? Mit lehet tenni ellenük? Ezekről beszélgettünk Földvári Attilával.

Már genetikailag is más a városi vaddisznó
Bármilyen állatnak három tényezőre van szüksége egy terület használatához: búvóhelyre, táplálékra és ivóvízre. Ha egy jó stressztűrésű faj, mint a vaddisznó (vagy a róka) megtalálja ezeket az ember közelében, akkor nagy örömmel el fogja fogadni a szolgáltatásokat. Szó szerint szolgáltatásokat, hiszen mindhármat mi magunk teremtjük meg számára. A felgazosodott, bokros, elhagyott telkek, elhanyagolt parkok remek búvóhelyként szolgálnak, a kukában, komposztban, konyhakertben stb. remek táplálékforrásra lel, víz pedig a településeken manapság talán még könnyebben is hozzáférhető, mint a természetben.
Rendkívül eszes állat, a tálcán nyújtott lehetőségek mágnesként vonzzák, vagy megfordítva: bolond lenne nem kihasználni ezeket. Arról nem is beszélve, hogy nem egy ember tudatosan eteti a vadat a lakókörnyezetében