VIP-rendszer a VIP-rendszeren belül – hogyan kezelik a kiemelt betegeket a Honvédkórházban?

NEM NYILVÁNOS – olvasható a Ruszin-Szendi Romulusz szépészeti beavatkozásáról szóló Kehi-jelentés mind a hét oldalán. A hétfőn a Kormányzati Ellenőrzési Hivatal honlapján közzétett dokumentum már áprilisban elkészült. Ráadásul a fedőlapra azt írták:
A 2011. évi CXII. törvény 27. § (5)bekezdése alapján NEM NYILVÁNOS 2025. április 23-tól számított 10 évig.
Az eredetileg tíz évre titkosított dokumentumot hétfőn mégis nyilvánosságra hozták. De nem ez a legfurcsább a jelentésben, amely kimondja, hogy Ruszin-Szendi 2022-ben törvénytelenül és közpénzből végeztetett magán zsírleszívást a Honvédkórházban, aminek 1,2 millió forintos költségét a kórház állta.
A vizsgálatot még a Kehit felügyelő miniszterként Gulyás Gergely rendelte el, miután a Bors megszellőztette, hogy a volt vezérkari főnök, aki már a Tisza Párt szakértője, plasztikai műtétre feküdt be a Honvédkórházba.
Azt nagyjából tudjuk, milyen VIP-ellátás zajlik a Honvédkórházban, azonban a hétfőn nyilvánosságra hozott jelentés további információkat tartalmaz. Ami az ellátást illeti, arról azután írt a Népszava, hogy Magyar Péter tavaly nyáron a kórház kiemelt szolgáltatásáról beszélt, mire a kormánypropaganda azzal reagált, korábban ő is kért különleges ellátást a rokonainak. A Népszava akkori cikkéből kiderült, hogy a Honvédkórházban néhány egy-két ágyas, tévés, külön fürdőszobás, klimatizált helyiségben helyezik el a kiemelt egészségügyi ellátásra jogosult betegeket, a szobáikhoz vezető folyosó zárt, oda csak külön mágneskártyával lehet belépni.
A VIP-részlegen a betegek mellett lehetnek a személyes biztonságukért felelős testőrök, de őket külön helyiségben helyezik el. A Honvédkórház „Speciális Rendeltetésű Centrumában” kezelt betegeket külön, kizárólag ezen a részlegen foglalkoztatott ápolók látják el. A gyógyításban közreműködőkre szigorú titoktartási szabályok vonatkoznak, így nemcsak a kezelésekről nem beszélhetnek – ez amúgy is orvosi titok –, hanem arról sem, amit esetleg az ellátás alatt megtudnak páciensük munkájáról, magánéletéről. A Népszava úgy értesült: a VIP ellátottakat külön „betegmenedzser”, személyes asszisztens kíséri a szükséges diagnosztikai vizsgálatokra, ők szervezik és biztosítják, hogy az érintett a lehető leggyorsabban megkapja meg az ellátást.
A hétfőn nyilvánosságra hozott Kehi-jelentésnek köszönhetően már azt is tudjuk, hogy a kiemelt személyek ellátását a kórház betegnyilvántartó rendszerén belül az úgynevezett VIP Guard rendszerben rögzítik, amely titkosított adatként kezeli és tárolja az egészségügyi és a kapcsolódó személyes adatokat, illetve „maszkolja” az érintettek tajszámát annak érdekében, hogy az egészségügyi beavatkozás ne legyen beazonosítható.
Kunetz Zsombor egészségügyi elemző a Facebookon azt írta, amennyiben az eset úgy történt, ahogyan a Kehi-jelentésben szerepel, az egészen elképesztő. A felmerülő kérdések között megemlítette: „Tényleg egy vezérkari főnök annyira pitiáner és csóró, hogy egy ilyen beavatkozást nem tud/akar kifizetni saját zsebből?” Szerinte ugyanakkor a rendszer természetéről is árulkodik, hogy „jön fentről a parancs, és akár törvényes vagy törvénytelen, szó nélkül végrehajtandó.”
Hangsúlyozta, hogy mivel Ruszin-Szendi saját magán nem tudta elvégezni a beavatkozást, a gyanúsan költségvetési csalásnak tekinthető ügyben tettestársai kellett legyenek. A Kehi jelentéséből az derül ki, hogy a beavatkozást nem az Egészségbiztosítási Alap terhére végezték el, hanem a Honvédkórház finanszírozta. „Ez valószínűleg nem történhetett meg a főigazgató tudta nélkül, így érthetetlen számomra, hogy a főigazgató Wikonkál Norbert, aki akkor is a Honvédkórház főigazgatója volt, hogyan lehet a Kehi-jelentés után még főigazgató” – írta Kunetz, aki szerint Ruszin-Szendinek is hátra kell lépnie a közélettől és elfelejteni a politikai ambícióit, ha nem tudja hitelt érdemlően cáfolni a jelentés állításait.
Természetesen megkérdeztük a Honvédkórházat, valamint az egészségügyért felelős Belügyminisztériumot is a VIP Guardról. Válasz a Kormányzati Tájékoztatási Központtól érkezett, ám sokat nem árult el:
A VIP Guard rendszer a jogszerűen végezhető egészségügyi ellátások automatikus rögzítésére szolgál. Ahogy a Kehi-jelentés megállapítja, Ruszin-Szendi Romulusz esetében eleve törvénytelen volt a közpénzre elvégeztetett szépészeti zsírleszívás.
Ruszin-Szendi Romulusz a jelentésre úgy reagált, hogy az az ellene irányuló karaktergyilkosság újabb fejezete. Szerinte az, hogy milyen beavatkozása volt, és miért került rá sor, csak rá és az orvosára tartozik, így a nyilvánosságra hozott információk az orvosi titokkal való visszaélés gyanúját is felvetik. Azt is hangsúlyozta, hogy a Honvédkórház dolgozói nem alárendeltjei a vezérkari főnöknek.
Idén februárban Pintér Sándor új szabályokat hozott a arról, kik vehetik igénybe mostantól az Észak-Pesti Centrumkórház – Honvédkórház Speciális Rendeltetésű Centrumának szolgáltatásait. Erről itt írtunk bővebben: