azkomgec logo
azkomgec.hu
azkomgec logo
azkomgec.hu
Főoldal / Élő, öngyógyító betont fejlesztettek ki

Élő, öngyógyító betont fejlesztettek ki

11 megtekintés
Tech beton cianobaktérium gomba zuzmó
Élő, öngyógyító betont fejlesztettek ki

Egy friss tanulmány alapján sikerült olyan betont létrehozni, amely képes az öngyógyításra – írja a ScienceAlert. Ugyan a beton igen hasznos, elterjedt és sokoldalú anyag, számos korlátja van, az egyik legfontosabb ezek közül a törékenység. A Congrui Grace Jin, a Texas A&M University munkatársa által vezetett csapat fejlesztése szintetikus zuzmó segítségével kínál megoldást.

Hasonló, „élő” betont korábban baktériumok felhasználásával próbáltak létrehozni, ezek a megoldások azonban nem voltak teljesen önellátóak. Jin szerint a mikroorganizmusok által működő, öngyógyító betonnal több mint 30 éve foglalkoznak a kutatók, a technológia azonban eddig külső tápanyagellátásra támaszkodott. Baktériumok esetén kézzel kell permetezni a mikrobákat ahhoz, hogy megkezdjék a sérült részek kijavítását.

A zuzmók cianobaktériumok vagy zöldmoszatok, illetve tömlősgombák szimbiózisából felépülő organizmusok. A szakemberek most egyedi zuzmót terveztek olyan cianobaktériumokkal, amelyek megkötik a légkörben található szén-dioxidot és nitrogént, valamint olyan gombával, amely vonzza az ionizált kalciumot és elősegíti a kalcium-karbonát kicsapódását.

Laboratóriumi tesztek során a szintetikus zuzmó képes volt nagy mennyiségű kalcium-karbonátot lerakni, ezzel regenerálva a betonban lévő repedéseket, illetve megakadályozva azok terjedését. A megközelítés egyébként nem sokban különbözik az ókori római öngyógyító betontól, amely kémiai reakciók segítségével hozta létre az értékes vegyületet.

A zuzmó előnye a baktériumokkal szemben, hogy nem kell táplálni.

Fontos hozzátenni: a technológia még gyerekcipőben jár, a gyakorlati alkalmazáshoz még rengeteg kísérletre és fejlesztésre lesz szükség.

Kapcsolódó cikkek