azkomgec logo
azkomgec.hu
azkomgec logo
azkomgec.hu
Főoldal / Több mint száz éve keresett roncsra bukkantak

Több mint száz éve keresett roncsra bukkantak

10 megtekintés
Tudomány régészet történelem roncs tengeralattjáró repülőgép amerikai hadsereg
Több mint száz éve keresett roncsra bukkantak

Két, régóta elveszett amerikai katonai jármű roncsára bukkantak San Diego közelében – írja a Live Science. Az egyik egy 1917-es gyakorlat során elsüllyedt tengeralattjáró, a másik pedig egy 1950-ben lezuhant gyakorló repülőgép.

Az USS F-1 másodpercek alatt süllyedt el, miután ütközött egy másik amerikai tengeralattjáróval, a balesetben a legénység 19 tagja életét vesztette, három katonát viszont sikerült kimenteni. A Woods Hole Oceanographic Institution (WHOI) és az amerikai haditengerészet kutatói tavaly év végén folytattak expedíciót, ekkor fedezték fel a maradványokat.

A roncs több mint 400 méterrel a felszín alatt fekszik. Ez túl nagy mélység a búvármerüléshez, ezért a csapat búvárhajóval, illetve robotizált eszközzel mérte fel a helyszínt.

Bradley Krueger, az amerikai haditengerészet örökségvédelmi parancsnokságának régésze szerint a USS F-1 48 órás műszaki és teljesítménytesztet végzett San Pedro és San Diego között, amikor az ütközés történt. A USS F-2 és az USS F-3 tengeralattjárók épp hasonló gyakorlaton vettek részt, amikor mindhárom jármű ködbe került, a USS F-3 pedig a USS F-1-nek ütközött.

A roncsot a parancsnoki tornyon és a hajótesten keletkezett sérülések alapján tudták azonosítani. Bruce Strickrott, a WHOI munkatársa szerint a lelőhelyet a haditengerészet nyilvántartásainak segítségével lokalizálták.

A tengeralattjáró a jobb oldalán fekszik, a több mint száz évvel ezelőtti elsüllyedés dacára pedig még mindig egészen jó állapotú.

A roncs a 19 áldozat hadi sírjának számít, a szakértők nem bolygatják meg a maradványokat.

Az expedíció során egy Grumman TBF Avenger torpedóbombázó roncsát is észlelték, ezt a gépet 1950-ben kiképzési célokra használták, amikor lezuhant. Strickrott szerint a WHOI évek óta tudott a létezéséről, a haditengerészet viszont nem, ezért felmérték, hogy kiegészítsék a hadsereg nyilvántartásait. A vizsgálat lehetővé tette a hivatalos azonosítást, valamint annak megerősítését, hogy a legénység élve megmenekült a balesetből.