Vizsgálják, üzlet lett-e Munkácsy-díj

Már a Munkácsy-díj is családi üzlet lett?
Ibolya Tibor, a legfőbb ügyész helyettese feljelentésként értékelte Vadai Ágnes (DK) kérdését, aki a 24.hu cikke alapján kérdezett. Az írtuk, évek óta egyengetik Vészabó Noémi karrierjét az őt idén Munkácsy-díjjal kitüntető Hankó Balázs miniszter édesapjának környezetéből.
Korábban hiába érdeklődtünk a kulturális tárcánál, a gyógyszerészi kamara cégénél a személyes kapcsolatokról, de Vadai Ágnes szerint viszont az ügyben felvetődhet akár a hivatali bűnpártolás, a hivatali visszaélés és a hűtlen kezelés megalapozott gyanúja is.
Hankó Balázs idén először dönthetett a Munkácsy-díjakról. Noha fel sem terjesztették a kitüntetésre, Vészabó Noémi mégis megkapta tőle az állami elismerést. A szakmai testület lemondott.
Kiderült, hogy a festőnőt már régóta támogatja egy galéria. Annak tulajdonosa cégvezető egy kiadóban, amelynek fő tulajdonosa a Magyar Gyógyszerészi Kamara, amelyet régóta vezet a miniszter apja, Hankó Zoltán.
A Galenus Gyógyszerészeti Lap és Könyvkiadó Kft. egyértelműen az egészségügyi és gyógyszerészeti területen mozog, mégis picra dobta az irodalom felé is kacsingató festőnő könyvét is. Az I love you című esszékötet jelenleg is megvásárolható a cég webshopjában, ahol Vészabó-festményekkel is kereskednek.
A magyar művésztársadalom a festő elismerésének visszavonását követelte, ám erre nincs esély, miután néhány napja műhelyében méltatta az immár Munkácsy-díjast Hankó Balázs.
Vészabó Noémi által képviselt művészi világ szerves része a magyar kultúra színes és élő hagyományának.
Csaba László akadémikus ugyanakkor úgy látja, idén az orbáni kultúrharc új szakaszába lépett, és ennek része Döbrentei Kornél, Takaró Mihály, Vészabó Noémi kitüntetése is.